Най-лесните билки за отглеждане от семена

31 март 2025, 17:55 часа

Независимо дали сте начинаещ или професионален градинар, изборът на най-лесните билки за отглеждане от семена може да отвори вратата към изобилие от здравословни, вкусни храни и ароматни акценти. Лесно ли се отглеждат билки от семена, може би се чудите? Абсолютно!

Чудодейните билки против пролетна умора

Независимо дали искате да създадете обикновена смесица от контейнерни билки на перваза на прозореца или да отгледате специална билкова градина, има някои билки, за които можете да сте сигурни, че ще ви помогнат, дори ако нямате много опит – или се притеснявате, че може да нямате много време, за да посветите грижите за тях.

Ето някои от най-добрите билки за отглеждане на закрито от семена

Още: Честа греша: Как е правилно да се полива магданозът за богата реколта

1. Босилек

Тази чудесна билка се предлага в много разновидности, всяка с фино различни вкусови характеристики. Класическият босилек е основата за вкусно песто. Тайландският босилек придава уникален вкус на определени азиатски ястия.  Босилекът изисква добре дренираща почва. Закупена начална смес за саксии или семена е достатъчна за стартиране на семена от босилек.

Можете да отглеждате босилек на закрито в контейнер, ако можете да му осигурите осем часа слънчева светлина или да поставите контейнера под растителна светлина. Посейте семената върху повърхността на предварително навлажнена почва и ги поръсете с малко пръст. Поддържайте контейнера умерено мокър и го поставете на много слънчево и топло място. След като разсадът има два чифта истински листа, засадете ги поотделно, за да растат. Растенията босилек са едни от най-лесните билки за отглеждане от семена на закрито.

2. Лук

Още: Топ 10 на най-полезните билки за отслабване

Лукът започва от малки черни семена. Както стъблата, така и ярко оцветените цветя са годни за консумация. Използвайте добре дренираща почва за саксии и плитък съд, плюс малко семена от див лук. Когато отглеждате див лук от нулата, посейте семената на повърхността и ги натиснете в почвата. Поливайте почвата и дръжте  саксията на топло място до поникване.

Само така правилно се бере розмарин, за да продължава да произвежда

За да подобрите покълването, поставете прозрачен капак. Отстранявайте го веднъж дневно, за да предотвратите натрупването на изпаряваща се течност. След като дивият лук стане достатъчно голям, трансплантирайте го в контейнери и го дръжте на слънце. Нарежете дръжките според нуждите за свеж, нежен вкус на лук.

3. Магданоз

Възможността за отглеждане на магданоз придава жив цвят и свеж вкус на много ястия.  Някои накъдрени видове развиват гъста, буйна маса от ядливи листа. За да отглеждате магданоз на закрито, най-добре е да накиснете семето преди засаждане. Това ще омекоти обвивката на семето и ще позволи на ембриона да излезе по-лесно.

Още: Какви растения НЕ трябва да се засаждат до магданоза

Засадете семето на 60 мм дълбочина и поддържайте контейнера умерено влажен. Разредете разсада, когато се появят, за да оставите всеки 2,5 см да расте. Можете да ядете тези разредители, така че не ги изхвърляйте! Дръжте контейнера на възможно най-ярката светлина и трансплантирайте разсада в контейнери, когато са достатъчно големи, за да се справят.

 

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Гергана Шумкова
Гергана Шумкова Отговорен редактор
Новините днес