Може да звучи странно, но навременното отстраняване на цветната глава на лалетата може да реши дали вашата градина ще блесне в пълен блясък през следващата година.
Лалето, Tulipa spp., е многогодишно луковично растение от семейство Лилиеви, произхождащо от Централна Азия. През 16 век то е пренесено в Европа, където става много популярно, особено в Холандия, която днес е известна като страната на лалетата или световен център на това отглеждане.
Още: Направете това с лалетата през март, за да цъфтят дълго и пищно
Те се разпознават по изправените си стъбла и големи цветя с форма на чаша, които се предлагат в почти всички цветове, от класическо червено и жълто до различни нюанси на розово, лилаво и дори многоцветни разновидности. Цъфтят рано напролет и са любими в декоративното градинарство заради своята елегантност.
Още: Важно послание: Какво символизират различните цветове лалета
Отстранете увехналите глави веднага щом венчелистчетата опаднат
Те също обагриха много дворове през този мрачен април, но ако искаме да си останат такива е важно да се грижим за тях и след като прецъфтят. Красотата им не трае вечно, затова с времето "главите" им се огъват и листенцата падат. Тогава е време за реакция.
Лалета от семейство Мелняк
От увехнал и оплоден цвят на върха на стъблото започва да се развива семенна шушулка , която трябва да се отстрани, съветват от Агроинформ и поясняват, че увехналите цветни глави трябва да се откъснат веднага щом венчелистчетата опаднат, но преди шушулката да се е развила напълно. По този начин растението може да насочи по-голямата част от енергията си към развитието на луковицата.
Още: Как се прави засаждането на лалета през април
Лалета с паднали листенца
Тъй като лалетата се размножават главно чрез луковици, а не чрез семена, узряването на семената не е целта; всъщност може да забави развитието на луковицата. Семената така или иначе рядко узряват, но семенната шушулка консумира много хранителни вещества от луковицата.
Засаждане на лалета през пролетта: Ето как се прави
Важно е обаче да отстраните само луковицата , а не цялото стъбло, защото луковицата все още черпи хранителни вещества от него. Стъблото извършва фотосинтеза и изпраща хранителни вещества обратно към луковицата, така че трябва да се отстрани само когато е напълно увехнало. Лалетата ще бъдат по-красиви всяка година, ако редовно премахвате увехналите цветя.
Не оставяйте луковиците в земята твърде дълго
Още: Как да съхранявате луковиците на лалетата, за да цъфнат следващата пролет
Подобно на други растения, те също се нуждаят от добавки с хранителни вещества или торене. Луковиците на лалетата не трябва да остават в земята твърде дълго. Ако сега си мислите, че няма смисъл, защото вашето остава и цъфти отново всяка година без никакви проблеми, грешите, защото няма да е вечно.
Къде грешим в засаждането и грижите за цветята?
Разтворът, който гарантира по-дълъг цъфтеж на лалетата
Ако периодично не изваждаме луковиците и не ги подхранваме, година след година цветовете ще стават по-малко, по-малки и по-слаби. В началото на растежа лалето черпи хранителни вещества от луковицата, но по-късно ги взема от околната среда. За да запазят красотата си, лалетата трябва да получат допълнителни хранителни вещества през сравнително краткия си вегетационен период.
В противен случай отглеждането на лалета е просто. Луковиците се засаждат през есента, а през зимата преминават през фаза на естествено охлаждане, необходима за развитието им. Те виреят най-добре на слънчеви места и в добре дренирана почва. След цъфтежа правилната грижа гарантира, че растението събира енергия за следващия сезон.