Доматите вероятно са една от най-често отглежданите култури в домашната градина, но за да съберете огромна реколта от здраво растение, трябва да знаете правилната дълбочина за засаждане на доматите. Дълбочината на засаждане на домати е също толкова важна за цялостното здраве на растението, колкото подходящата почва, местоположението и правилното поливане.
Още: Минимални грижи за максимална реколта: 6 непретенциозни зеленчука
Основи на доматеното растение
Преди дори да обмислите колко дълбоко да засадите вашите домати, трябва да решите колко и от какъв сорт искате да отглеждате. След като имате списък с желаните сортове домати, трябва да решите дали ще ги отглеждате от семена или ще купувате от разсадник? Ако искате да започнете от семена, засейте семената осем седмици преди последната дата на замръзване.
Доматените растения трябва да се засадят в земята около края на май до началото на юни. Разсадът трябва да се втвърди преди засаждане. Изберете място с поне осем часа пълно слънце и богата почва. Допълнете почвата с много компост. За да дадете на доматените растения бърз старт, затоплете градинската почва, като покриете мястото на засаждане с черен пластмасов найлон няколко седмици преди планираното време за засаждане.
Още: Най-често срещаните вредители по доматите, за които трябва да внимавате
Как да засадите домат
След като мястото ви е подготвено и доматите са се втвърдили, накиснете растенията в кофа с вода за час-два преди разсаждането. Като алтернатива можете да напълните дупката за трансплантация с вода, да я оставите да попие и след това да преместите домата.
Отстранете саксиите или лентите от пресяването. След това премахнете всички издънки - страничните издънки от главното стъбло - под първите цъфтежи. След това решете кой метод на засаждане работи най-добре за вас.
Проблемът със засаждането на домати е, че тези, които са започнати вътре или дори закупени, често растат високи, тъй като търсят относително слаба светлина в края на зимата/ранната пролет. За разлика от други култури, доматите лесно образуват корени по протежение на стъблата си, ако се поставят под земята, така че решението е засаждане на доматите дълбоко. Недостатъкът на това е, че колкото по-дълбоки са корените, толкова по-хладни са температурите, а доматите обичат топло. Освен това има по-малко кислород по-дълбоко в почвата, което не е добре за растението.
Още: Тази тайна съставка удвоява реколтата на доматите
Видове засаждане на домати
Има два начина за засаждане на домати: метод на окоп или вертикален метод. И двете имат особени предимства. За дългокраките растения трябва да използвате метода на изкопа, който ще зарови повече от растението и ще насърчи вкореняването по стъблото, което от своя страна прави растението по-стабилно и енергично. Вертикалното засаждане изисква растенията да бъдат засадени по-дълбоко, което може да доведе до по-бавен растеж и по-късно производство на реколта.
За да засеете растението, изкопайте изкоп с дълбочина 8 до 10 см. и разстояние от 0,6 до 1 м.. Поставете растението под ъгъл и покрийте стъблото с пръст, избутвайки нагоре, за да поддържа стъблото. Маркирайте края на кореновата топка на растението, за да предотвратите увреждане на корените, докато култивирате около доматите. Поставете каквато и да е опора, която използвате около доматеното растение по това време. Не се притеснявайте, ако растението изглежда леко накриво. Естествено ще се коригира в рамките на няколко седмици.
Още: Тайната на сладките домати - дори опитните градинари я забравят
Методът на вертикално засаждане изисква по-дълбока дупка. Но колко дълбоко? Препоръчва се цели 2/3 от растението да е под земята. Това означава, че ако имате 25 см. растение, всички освен горните 8 до 10 см. трябва да са под почвата. Ако все още не сте променили почвата, направете го сега. Отстранете всички листа, които биха били под почвата, след което поставете разсада в дупката и я напълнете с почва.
След разсаждането на доматите им осигурете опора, ако е необходимо. Осигурете на доматите 2,5 до 5 см. вода на седмица и поливайте бавно и дълбоко. Торете вашите растения на всеки четири до шест седмици през вегетационния период.
Още: Топ 5 причини защо доматите нямат цвят