След март, април е вторият месец идеален за сеитба и засаждане. Първата половина на месеца е запазена за сеитба на грах, марули, лук, праз, моркови, магданоз, спанак, манголд, репички, цвекло, както и билки и лечебни растения.
Априлско подхранване: С този тор ще берете килограми ягоди цяло лято
Имайте предвиъд замръзване, което може да унищожи растенията
Разсаждането на ягоди, марули, зеле, брюкселско зеле, броколи, карфиол и други зеле също се извършва през април, както и окопаването на предварително засадени чесън и лук. През втората половина на този месец все още можете да засадите картофи и целина, а в края на април, ако времето позволява и няма опасност от пролетни слани, можете да засадите и чушки и домати, както и краставици, зелен фасул, тиквички, пъпеши и дини.
Още: Минимални грижи за максимална реколта: 6 непретенциозни зеленчука
Поради възможни студове през април, покълналите зеленчуци трябва да бъдат защитени с агрифолия, листа или слама. Но за тези, които не искат да рискуват, е по-добре да изчакат май за по-деликатните зеленчуци.
За да направите отглеждането на зеленчуци в собствената си градина по-евтино и по-качествено, се препоръчва директна сеитба, която позволява и по-добро вкореняване на растенията, което по-късно намалява необходимостта от напояване.
Април е и месецът на прибиране на реколтата от предварително засети и засадени култури, което включва репички, пресен лук, маруля, манголд, рукола, зелени зърна, зелени зърна и спанак.
Месец на засяване на полските култури
Още: Орхидеи на открито: Всичко, което трябва да знаете, преди да ги изнесете навън
Месец април, както подсказва името му, е месецът, в който тревата расте интензивно и затова се налага първото й косене . Но не бързайте с тази работа. А именно диви растения като глухарчета, маргаритки и други подобни ще бъдат полезни за опрашители като пчели и земни пчели.
Фермерите сеят соя, червена детелина, царевица и люцерна през април. Първо, необходимо е правилно да се обработва земята, да се наторява и да се подготви почвата, а процедурите зависят от климата. Преди да поникнат тези култури е важно да ги защитите от плевели с подходящи хербициди след консултация със специалист.
Работа в овощни градини и лозя
В овощната градина и лозето започваме с повърхностна обработка на почвата и торене (при необходимост). Следва пръскане за предпазване на овошките от неприятели и късни слани.
Още: Хартиени контейнери за овощни разсади - предимства и приложение
Пролетно торене на овощни градини, лозя и маслинови насаждения – направете го навреме
Присаждане, резитба на малини и къпини, зимна резитба, засаждане на овощни дръвчета и дори торене с азотни торове са част от работите, които се извършват в овощната градина през април.
От друга страна, залозите се вдигат в лозето. Лозите са вързани, а след това ръцете и арките за облегалката. Следва дълбоко култивиране в реда и междуредията, последвано от плитко култивиране между редовете и първото пръскане.
Време е и за цветна градина
Още: Как правилно да използвате черупките на великденските яйца за тор в градината
Април е идеален месец за обновяване на цветни лехи и части от билковата градина. Ако все още не сте подрязвали билки като градински чай, лавандула, дафинов лист и други билки, които растат в храсти, началото на април е подходящият момент. Подрязвайте и други многогодишни цветя и храсти.
Грижа за цветята през пролетта
Време е и за засаждане на луковиците на гладиолите, които, ако бъдат засадени в края на април, ще цъфтят от юни до септември. Не забравяйте да ги засадите на слънчево място.
Вече можете да засеете цветя като циния и невен, а по-късно да ги разсадите на стратегически места, близо до домати, чушки и други зеленчуци, които те пазят с аромата си.
Още: Кога може да започнете работа в градината след Великден?
През април не забравяйте да подготвите колове и опори за домати, краставици и други зеленчуци, които можете веднага да поставите до засадените разсад.