Градинарите често пренебрегват eдин факт: минералните торове не могат да разкрият своя пълен потенциал без някои съставки. Комбинирани с тях, те стават много по-ефективни. Единствено гранули или прахове на минералните торове не са достатъчни растенията да започнат активно да усвояват хранителни вещества. Тайната на успеха се крие в баланса между химията и някои органични съставки. Основно звено в тази верига стават органичните добавки – оборски тор, компост, торф. Те не само насищат почвата с хуминови киселини, но и създават комфортна среда за микроорганизмите.
Съставките, които правят минералните торове по-ефективни
Добавени към минералните торове, тези вещества ги превръщат в по-достъпна форма за усвояване от корените на растенията. Без тяхно участие дори и най-скъпите торове рискуват да се утаят в почвата и да не се усвоят от нея.
Мая вместо тор: Кога и как е правилно да се използва
Важно е да запомните, че корените на растенията дишат. Прекомерното уплътняване на почвата или недостатъчното поливане нарушават газообмена, забавяйки жизнените процеси. Дозировките, посочени на опаковката на готовите торове, не са просто препоръки. Превишаването на концентрацията им може да унищожи полезната микрофлора и да изгори корените. Изчисленията се правят отделно за всяка култура: това, което е добро за доматите, ще навреди на ягодите.
Киселинността на почвата е друг фактор, който не може да бъде пренебрегнат. Дори перфектната смес от торове няма да работи, ако pH е извън допустимия диапазон. Редовното разкопаване и поливане спомагат за поддържането на оптимални условия.
В малки площи минералните торове могат лесно да бъдат заменени с органична материя. Компостът, добавен веднъж на сезон, постепенно обогатява почвата с хранителни вещества и стимулира растежа на бактериите.
Този тор убива картофите, спрете да го използвате
Птичият тор, разреден във вода, действа изключително бързо. Тези методи не изискват големи инвестиции, но гарантират здрава почва и обилни реколти.
В лехите не трябва да се добавя пресен оборски тор! Оставете го да "узрее". Трябва да се прилага в норма 5-8 кг на 1 m2, преди зимата. Имайте предвид, че „узрелият” оборски тор губи част от съдържащите се в него азотни съединения, така че през пролетта растенията ще се нуждаят от допълнително азотно торене.
В прясно състояние оборският тор се използва за приготвяне на течни торове за разсад на етап растеж. Напълнете съд с необходимия обем с тор до половината, долейте вода, затворете и оставете да престои 3-5 дни. Ще получите концентриран разтвор за поливане. За да намалите концентрацията, разредете с вода 1 към 20-30.
По отношение на пилешкия тор по време на вегетационния период трябва да се въздържате от използването му, за да избегнете заразяване на растенията с хелминти или чревни инфекции. Течните торове на базата на този вид тор рязко стимулират растежа на културите, което се забелязва буквално няколко дни след торенето с него.
Тор от яйчени черупки: Ето как го приготвят опитните градинари