Отглеждането на подправки на прозореца на кухнята не само придава аромат на кулинарните ви опити, но и носи радостта от отглеждането на собствени билки у дома. Макар че не всички подправки виреят на закрито, няколко разновидности могат да виреят на перваза на кухненския ви прозорец, осигурявайки удобно и ароматно допълнение към вашето пространство за готвене.
Босилек: Тази ароматна билка е любима в кухнята и за щастие вирее добре в топлината на вашата кухня. Босилекът изисква достатъчно слънчева светлина, добре дренирана почва и редовно поливане. Яркозелените му листа и отчетливият му аромат го правят идеално допълнение към различни ястия - от паста до салати.
Магданоз: Тези меки, подобни на лук билки са лесни за отглеждане в малки саксии на перваза на прозореца. Магданозът предпочита добре дренирана почва и много слънчева светлина. Те са универсално допълнение към салати, супи и гарнитури, като придават фин луков аромат.
Мента: Известна със своя освежаващ аромат и вкус, ментата е отличен избор за стайно градинарство. Ментата може да бъде инвазивна, затова е препоръчително да я засадите в отделен контейнер. Редовното подрязване ще я държи под контрол. Листата на ментата могат да се използват в напитки, десерти и солени ястия.
Лесни за отглеждане БИЛКИ за вашата билкова градина
Кориандър: Кориандърът придава свежест на много ястия и е изненадващо лесен за отглеждане на закрито. Осигурете му достатъчно слънчева светлина и добре дренирана почва. Събирайте листата за кулинарна употреба и го оставете да произведе семена (кориандър) за допълнителна подправка.
Розмарин: Със своя дървесен аромат и вкус, наподобяващ борови, розмаринът е издръжлива билка, която се адаптира добре към стайни условия. Предпочита слънчево място и добре дренирана почва. Розмаринът допълва печени меса, картофи и различни средиземноморски ястия.
Мащерка: Тази билка, която не се нуждае от поддръжка, е идеална за кухненския прозорец. Мащерката предпочита добре дренирана почва и ярка слънчева светлина. Земният ѝ аромат я прави отлична добавка към печени зеленчуци, месо и яхнии.
Магданоз: Универсална билка, която придава свеж и мек вкус на ястията, магданозът е подходящ за отглеждане на закрито. Той изисква достатъчно слънчева светлина и добре дренирана почва. Могат да се отглеждат както плоски (италиански), така и къдрави сортове магданоз.
Грешки, които да избягвате при отглеждане на БИЛКИ в домашната градина
Риган: Тази средиземноморска билка е основна съставка на много ястия и е подходяща за отглеждане на закрито. Риганът изисква добре дренирана почва и слънчево място. Събирайте листата за силен аромат в пици, сосове за паста и ястия на скара.
Градински чай: Със своя характерен аромат градинският чай е чудесно допълнение към вашата стайна градина с подправки. Той предпочита добре дренирана почва и много слънчева светлина. Градинският чай се съчетава добре с домашни птици, плънки и различни пикантни ястия.
Копър: Известен с перистите си листа и уникалния си вкус, копърът е чудесна билка за отглеждане на закрито. Осигурете му добре дренирана почва и слънчево място. Копърът е класическа добавка към туршии, рибни ястия и салати.
Отглеждането на подправки на прозореца на кухнята не само повишава вкуса на храната, но и носи удовлетворение от отглеждането на собствени билки. Експериментирайте с тези разнообразни подправки и се насладете на удобството да имате мини градина с подправки на една ръка разстояние.