Девесилът е лесен за отглеждане, здрав и издръжлив роднина на целината и магданоза. Можете да го отглеждате от семена или да купите млади растения. Той е щастлив при повечето почвени условия, нуждае се от малко поддръжка и страда от малко проблеми. Девесилът е многогодишно растение, умира в края на есента, след което пониква отново от нулата всяка пролет.
Младите листа са най-широко използваната част. Те могат да се берат през пролетта и лятото и имат мек, сладък вкус на целина с нотка на анасон. Нарязаните листа могат да се добавят към салати, както и към много готвени ястия, включително супи и яхнии.
Избор на растение
Има само един наличен вид девесил, Levisticum officinale, който се продава широко под формата на семена или на млади растения. Отглеждането му от семена е сравнително лесно, но тъй като едно растение обикновено е всичко, от което се нуждаете. Купуването на младо растение е по-лесен и по-бърз вариант и често си заслужава малката допълнителна изнвестиция.
Кои билки помагат за справяне с нервното напрежение?
Девесилът е многогодишно растение, така че ще живее няколко години и може да стане доста голям с времето – до 1 m напречно, с цветни стъбла до 2m високи. Уверете се, че имате достатъчно място за него. Девесилът може да се засажда в саксии, но расте най-добре в земята.
Какво и къде да купя
Семената на девесила са широко достъпни. Младите растения също се продават от повечето градински търговци от пролетта до ранната есен.
Като алтернатива, ако познавате някой, който вече отглежда растението, той може да се радва да ви даде от него.
Зрелите семена са твърди, обикновено жълти, кафяви или черни и се съдържат в семенна шушулка, която може да бъде светлокафява, бяла или кафява и суха. Зрелите семена обикновено изхвърлят шушулката лесно и естествено.
Засяване
Посейте семената на девесила през пролетта на закрито или на открито. Като алтернатива купувайте млади растения през пролетта или началото на лятото. Растенията, отгледани от семена, ще се нуждаят от повече внимание и ще се стабилизират по-бавно – трябва да можете да започнете да събирате няколко листа до следващата пролет, докато новозакупените млади растения обикновено могат да бъдат леко подрязани през първото им лято.
Билката кресон, какви са нейните ползи и употреби
Засяване на закрито
Засявайте семена от девесил през пролетта, но само няколко, тъй като едно растение обикновено осигурява достатъчно реколта от листа.
Засаждане
Новозакупените растения девесил могат да бъдат засадени на открито в идеалния случай в края на пролетта или началото на лятото. При млади растения, отгледани от семена на закрито (вижте по-горе), след като растат силно и корените им изпълнят саксията, внимателно ги втвърдете, за да направите прехода към живот на открито възможно най-плавен.
Изберете място за засаждане на лека сянка за предпочитане, въпреки че девесилът ще бъде добре и на пълно слънце. Девесилът расте най-добре в богата почва, която получава редовни валежи, но не се преовлажнява, така че изкопайте кофа или две в градината.
Кои билки ни помагат да запазим силна памет в годините?
Саксии
Девесилът може да се засади в голям съд, въпреки че ще расте по-енергично в земята. Изберете тежка саксия, която няма да се преобърне, тъй като високите цветни стъбла могат да направят леките саксии нестабилни. Саксията трябва да е най-малко 30 см широка, с много дренажни отвори в основата. Напълнете я с несъдържащ торф почвен компост и засадете растението в центъра, след което полейте добре. Девесилът трябва да се засажда самостоятелно, а не в саксия със смесени билки, тъй като силният му растеж скоро ще надвие другите по-малко енергични спътници.
Грижа за растенията
Веднъж захванал се, девесилът се нуждае от малко поддръжка, за да расте добре. Реколтирайте младите листа редовно през пролетта и лятото, за да насърчите повече растеж. Ако вашето растение спре да произвежда нови листа през лятото, отрежете старата зеленина, за да стимулирате прилив на нов растеж.
Кои билки са най-богати на магнезий?
Поливане
Поливайте редовно току-що засадения девесил през първите няколко месеца, докато се хване и започне да расте усилено. Подобно на своята почти роднина целина, девесилът обича много влага в почвата, но не и да подгизва. Растенията може да се нуждаят от допълнително поливане в горещо лятно време, особено ако растат на слънце или свободно дренирана почва.