Придружаващото засаждане е вековна практика за позициониране на растения близо едно до друго, където предлагат предимства. Ягодовите растения могат да помогнат, като възпират вредителите, осигуряват сянка, служат като жив мулч и дори подобряват вкуса.
Какво да засадите с ягоди
Билки като пореч , мащерка , копър ,кориандър , мента и градински чай отблъскват определени вредители. Те също така привличат опрашители и полезни насекоми, които се хранят с вредители с меко тяло като листни въшки , трипси , люспи и гъсеници. Някои билки, като пореч, могат дори да укрепят устойчивостта на ягодовите растения към болести и да направят плодовете по-сладки на вкус.
Още: Мулчиране на ягоди през пролетта - трикове за богата реколта
Фасулът естествено фиксира азота в почвата, осигурявайки тор за други култури.
Чесънът и лукът произвеждат миризма, която отблъсква много вредители. Засаждането им близо до ягоди може да намали шанса растенията да бъдат угощени.
Марулята и спанакът, засадени с ягоди, могат да подобрят продуктивността и на трите растения. Освен това листата могат да помогнат да се скрият плодовете от птици.
Френските невенчета са идеални спътници за ягоди, тъй като произвеждат силна миризма, която обезсърчава вредители като зелена муха и черна муха. Смята се също, че отблъскват нематодите на кореновите възли , които могат сериозно да увредят корените на ягодовите растения.
Още: Всички правят тази грешка: На какво разстояние се засаждат ягодите
Отглеждане на ягоди в саксия
Ягодите са идеални контейнерни растения и могат да се отглеждат в саксии на вътрешен двор или дори във висяща сеялка за ягоди , стига да са разположени така, че да получават много слънчева светлина.
Когато отглеждате ягоди в контейнери, в идеалния случай изберете сеяло на нива с дупки отстрани за отглеждане на отделни растения. Този формат позволява на зърната да висят надолу, вместо да стоят върху почвата. Въпреки това могат да се използват всякакви контейнери – включително торбички за отглеждане – стига да имат много дренажни отвори, така че почвата да не се намокри.
За да засадите многоетажен контейнер за ягоди, ще ви трябва едно растение за всяка дупка и три от четири в горната част.
Още: При отглеждане на ягоди: Какви грешки допускат и най-опитните градинари
Други контейнери ще могат да побират три до четири растения, в зависимост от размера.
Добавете натрошени парчета теракота към основата на вашата саксия, за да подпомогнете дренажа, след което напълнете с вашата хранителна среда. Или купете торби с почва, предназначена за отглеждане на плодове и зеленчуци, или направете своя собствена смес, като използвате смес от почва, домашен компост и безпочвена среда за насърчаване на дренажа, като перлит или вермикулит. Смесете тор с бавно освобождаване.
Ако засаждате многослойна саксия, добавяйте хранителната среда постепенно, като добавяте растенията, докато вървите.
Поставете контейнера си на слънчево място и полейте добре. Имайте предвид, че ягодите, отглеждани в контейнери, ще изискват по-редовно поливане и торене, отколкото когато се отглеждат в земята.
Още: Кои са най-вкусните сортове ягоди
Отглеждане на ягоди на закрито
Отглеждането на ягоди на закрито е възможно там, където няма открито пространство и дори може да бъде предпочитаният вариант в някои климатични условия.
Основното предизвикателство е осигуряването на достатъчно светлина за растенията, тъй като те се нуждаят от поне шест часа слънце на ден.
Ако подреждането им на слънчев перваз на прозореца не осигурява достатъчно светлина, тогава инвестирайте в растяща светлина.
Още: Ягодите ще станат по-едри, ако ги подхранвате с тази съставка през пролетта
Ягодите, засадени на закрито, вероятно ще бъдат в по-малки контейнери, така че е важно да проверявате влажността на почвата всеки ден.