Гладиолите са изключително красиви цветя, но ако искате да се насладите на цъфтежа им през лятото, трябва да ги засадите навреме.
Още: Какво да направите, ако разсадът на доматите расте слаб и крехък
Още: Краставиците ще растат по-бързо, ако засадите това до тях
Кога е най-добре да се засадят гладиолите?
Идеалното време за засаждане на гладиоли е втората половина на пролетта. По това време температурата е стабилна, растенията няма да замръзнат и ще могат да растат добре.
Градинарите обикновено започват да засаждат гладиолите от средата на април до края на май. Но в северните и западните райони е по-добре да изчакате май, вместо това в по-топлите райони можете да започнете да засаждате през април.
Засаждане на гладиоли - кога се прави и какво се слага в дупката
Още: 3 места, на които НЕ може да засадите лук и чесън
Още: Кога е най-подходящото време за пръскане на овощни дървета с мед?
Важен етап в отглеждането на гладиоли започва с избора на луковици. Те трябва да са лъскави, еластични и да имат централна издънка без дефекти. Освен това обърнете внимание на факта, че те трябва да са светли на цвят, а не кафяви.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Тайната на нашите баби: Как да отгледате едър и сочен лук
Още: Това е идеалното място за пипера в градината - реколтата му ще бъде по-богата отвсякога
Всяка година е добре да се променя мястото на засаждане на това красиво цвете. Мястото в градината, което е огрявано от слънцето, където няма течения, е най-подходящо за засаждане на това цвете. Обърнете внимание на почвата, в която засаждате гладиолата – тя трябва да е песъчлива и глинеста. Преди засаждането също трябва да изкопаете земята и да добавите тор за цветя. Но не трябва да се използват органични торове - много по-подходящи са калиеви и фосфорни торове.
Как да засадите правилно гладиолите
Ако сте намерили добро място за цветята и сте подготвили луковиците, можете да започнете засаждането. За да направите това, трябва да вземете луковицата и да премахнете всички допълнителни люспи от нея, а също така да оставите само една издънка.
Третирайте луковиците с активен въглен или зелен чай. Също тала можете да разрежете луковицата наполовина и да покриете разреза със стрит на прах активен въглен.
Още: Как да си отгледаме мини гербер в саксия
Още: Разсад домати: Триковете, които трябва да знаете
Преди засаждане луковиците трябва да бъдат обелени и проверени за неприятели и болести. Луковиците, които са изсъхнали или имат петна по тях, са напълно неподходящи за засаждане. Ако има рани по тях, те трябва да бъдат третирани с брилянтно зелено.
След това подредете внимателно луковиците и ги оставете на топло място. След известно време те ще поникнат. За да предотвратите развитието на вредители и различни болести върху гладиолите в бъдеще, преди засаждането трябва да накиснете луковиците в силен разтвор на калиев перманганат за 20-25 минути.
Засадете дребните луковици на дълбочина 2-3 сантиметра, а по-големите на 5-6 сантиметра.
Засаждане на гладиоли: Кога и как?