Да възможно е! Отглеждане на зеле без химикали в градината ви

18 април 2025, 07:00 часа

При мисълта за зеле една от първите асоциации е пръскането с пестициди. Тя е сред най-третираните зеленчукови култури, поради което е много важно да се съобразява крайният срок на използваните пестициди.

Въпреки това е възможно да се отглежда без химикали, тоест с използването на средства, разрешени в екологичното производство.

Конвенционално производство

Още: Направете това през пролетта, за да предотвратите гниенето на ябълковите плодове

Зелето съдържа въглехидрати, витамини К, С, В6, манган, калий и др. И затова е незаменима храна в домакинствата. Въпреки че мнозина се съмняват в това, възможно е да се произвежда и по екологични принципи.

Подправките могат да се използват срещу насекоми

Именно при конвенционалното производство третиранията започват преди засаждане и особено след засаждане и преди образуване на глави. Вегетацията продължава 100-120 дни, така че защитата не е лесна. Освен това насекомите пълзят в главата, а излишните валежи са идеални за развитието на гъбички или появата на болести. Най-често срещаните са мана, петна, гниене и болести, причинени от бактериоза.

Въпреки това, ако периодът на изчакване не се спазва, главите ще бъдат пълни с активни инсектицидни и фунгицидни вещества, които могат да навредят на тялото. Срещу плевелите се използват и хербициди, особено при по-големи площи.

Още: Как хитрите градинари поддържат овощната си градина през цялата година, без химикали

Биологично производство

Дори при биологичното производство защитата и подхранването на растенията трябва да започне няколко дни след засаждането. Вместо инсектициди могат да се използват подправки за борба с насекоми, които отблъскват брашнести червеи, белокрилки, брашнести червеи, зелеви червеи, както и други видове насекоми, които са все по-голям проблем в зеленчукопроизводството.

5 култури, които не биха съществували без опрашители

Достатъчно е да приготвите мацерат от чесън, червен лук, пелин, плюс вода, в която са разтворени черен пипер, чили, лют смлян червен пипер, оцет и канела. Гореспоменатите лекарства могат да се използват заедно, поотделно или две или три лекарства заедно.

Успоредно с растенията могат да се засади невен

Още: Сега е най-доброто време да засадите бейби спанак в градината си

Що се отнася до дозировката, достатъчни са три-четири литра вода, в която продуктите са престояли ден-два, в 10-литрова пръскачка. Трябва да се прецедят добре, за да не се задръсти пръскачката. Достатъчно е да третирате растенията веднъж седмично, а ако вали често - два пъти.

От органичните препарати се допуска използването на морски водорасли като активни вещества и препарата с активно вещество спиносад. Към растенията може да се засадят невен, който прогонват вредните насекоми и нематоди.

Коприва, черен оман и детелина

Що се отнася до подхранването, първоначално, след разсаждането, зелето се нуждае от много азот, който се осигурява чрез листно пръскане или напояване с вода, в която са разтворени коприва, черен оман и детелина. Преди формирането на главите са необходими калиеви торове. 

Още: Засаждане на червен лук - от семе или луковица

Има и препарати, регистрирани в биологичното производство, които съдържат калий, фосфор, бор и други елементи и микроелементи и могат да се използват самостоятелно или заедно с коприва, черен оман и детелина. Всички тези агенти и плевели също играят роля в защитата срещу болести, тъй като зелето е чувствително растение, особено ако вали много.

Какво трябва да посадите в градината си в края на април

Има и препарати, които освен водорасли, органичен азот и въглерод, съдържат и йод, с което се постигат още по-добри защитни резултати. Неварено домашно мляко или суроватка, с добавка на йод и сода за хляб, също помага. Тези средства се използват поотделно или заедно. Не забравяйте да поливате, защото зелето обича водата, но избягвайте прекомерното поливане, докато растенията се вкореняват.

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Гергана Шумкова
Гергана Шумкова Отговорен редактор
Новините днес