Ето каква е причината вашите кипариси да пожълтеят

17 април 2025, 21:05 часа

Ако сте от тези, които са засадили кипарис или обмислят да го направят, имайте предвид, че смяната на времето оставя отпечатък върху тях. Това вечнозелено дърво в градината е красиво само ако се чувства добре там, в противен случай представлява тъжна гледка.

Най-често се засаждат точно до оградата, обичат влажни, дъждовни условия и висока влажност, така че преценете доколко вашият двор е подходящ за тях. Ако трябва да живеят на място, което е твърде сухо и слънчево, те много трудно се справят с това.

Това е взискателен вид

Още: Защо туята пожълтява - една от причините ще ви изненада

Дърветата обикновено растат високи и имат относително плитки корени. Принадлежат към семейството на боровете и кипарисите. Те не обичат да има натоварен път близо до тях, а почвата с лошо качество също не е най-добрият им приятел. Така че туята изобщо не е непретенциозно растение. Ако условията не са подходящи, тя за съжаление не показва най-красивата си форма, така че не е изненадващо, че в много градини виждате сухи, кафяви туи.

Кафявите игли pоказват често срещано заболяване Didymascella thujina , симптомите на което могат да бъдат забелязани много бързо, тъй като младите издънки започват да покафеняват през пролетта. Болестта обикновено първо се появява в долната част на растението и след това, за съжаление, с течение на времето цялото растение може да умре.

Как се отглежда туя в саксия през зимата

Смъртта на издънки и клони на туята също е много често срещана. Върховете на младите леторасти пожълтяват през пролетта и след това умират. По дървесните части се виждат хлътнали петна. Най-често заболяването се среща при растения с дефицит на калций и магнезий.

Имайте предвид, че стресът при растенията може да бъде предизвикан от внезапно застудяване, силна слънчева светлина или внезапен силен дъжд, както и липса на вода и хранителни вещества. Заболяването може да се избегне, ако туята се полива редовно и се снабдява с достатъчно хранителни вещества. Въпреки това, заразените части трябва да бъдат премахнати и унищожени възможно най-скоро.

Още: Всичко за туята - избор, засаждане и грижи за перфектен жив плет

За съжаление, листните въшки не щадят дори туята. Това можем да очакваме основно от края на март до началото на есента. Увреждат младите леторасти и листа, тъй като отделят медена роса, която причинява саждиста плесен. Важно е постоянно да наблюдавате растението и веднага щом забележите присъствието им, третирайте с пестицид.

Колорадските бръмбари могат да бъдат причина за изсъхването на туята

Не само вредителите или болестите карат туята в градината да не показва най-доброто си лице. Важно е да не я оставяте да изсъхне, защото ако влажността е изключително ниска, това принуждава растението да се изпарява много, което също може да го увреди. Освен щетите от замръзване, близостта до пътища и високите концентрации на замърсители във въздуха също могат да бъдат причина за лошия му вид.

Той ще ви "разкаже" всичко, ако го гледате

Още: Резитба на туя през пролетта: Как е правилно да се прави

Наблюдавайте го и лесно ще видите какъв е проблемът. Ако има суша, издънките изсъхват бързо. Ако обаче причината е липса на светлина или гъсто пространство, тогава вътрешните части на туята започват да умират и изсъхват, както и онези части от растението, които са имали малко светлина.

Ако проблемът е лош въздух или близост до натоварени пътища, туята покафенява и умира. В случай на излишна вода, върховете на издънките на туята започват да изсъхват, а по-късно тези петнисти издънки стават по-големи.

Каква е разликата между туя и кипарис

Туята изисква постоянно внимание и наблюдение, но и зимно третиране

Тя предпочита леко кисела почва. Въпреки че може да живее в по-голям съд, на открито се чувства много по-добре. Важно е да добавите органичен тор или компост към почвата при засаждане, а хранителните вещества трябва да се допълват всеки месец. Много е важно да се полива след засаждане. Но трябва да знаете, че той остава здрав само ако го поливате ежеседмично от пролетта нататък, но през лятото, когато е горещо, трябва да го правите всеки ден.

Още: Как се засажда туя през пролетта?

Медният разтвор го предпазва от гъбични заболявания, но пълната защита се осигурява от комбинация от препарати, съдържащи мед и сяра, както и инсектициди. Пръскането трябва да се извърши и през есента, за да се предпази от вредители, които биха могли да презимуват.

Ако туята не може да остане и да оцелее във вашата градина, някои алтернативи включват: тис, огнен трън ( Pyracantha coccinea ), питомен чемшир или зелен бъз ( Buxus sempervirens ) и бъз.

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Гергана Шумкова
Гергана Шумкова Отговорен редактор
Новините днес