Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Какво може да се засади на мястото на тиквичките?

18 август 2024, 14:58 часа

След прибиране на реколтата от тиквички всеки опитен градинар започва да прави планове за следващата година. В този случай можете да съставите план за засаждане и правилно да подготвите почвата за определени растения. В случая е важно да знаете кои култури е най-добре да се засадят след тиквичките.

Най-подходящите растения за засаждане след тиквичките

В списъка с тях попадат домати, моркови, цвекло и грах.

Няма противопоказания за засаждане на домати: те ще бъдат отличен избор. Но в почвата трябва да се добавят състави на базата на азот и фосфор.

1 капка от това: Реколтата на доматите и тиквичките няма да има прибиране

Ако търсите растение, което не изисква добавяне на хранителни вещества, морковите са най-добрият избор. Зеленчукът е способен да „извлече“ хранителни вещества, разположени дълбоко в почвата.

Грах - засаждането му след тиквички не само ще ви позволи да съберете прилична реколта, тъй като културата има различни нужди от тези на тиквичките, но и ще компенсира произтичащия от това дефицит на азот. 

Въпреки факта, че цвеклото може да получи хранителни вещества само, почвата след тиквички е добре да се подхрани преди засаждане на цвекло. Най-добре е да изберете сложни формули. 

Цвеклото обича топлината и светлината, така че намерете най-слънчевата зона за отглеждането му. За всеки квадратен метър площ трябва да добавите 3 kg компост или угнил оборски тор, 500 гр ървесна пепел, 30-40 гр суперфосфат и 15-20 гр амониева селитра. След това изкопайте почвата.

Най-доброто време за подготовка на мястото за засаждане на цвеклото е есента. Но ако нямате време, направете го 2-3 седмици преди планираното засаждане. През това време всички торове ще се абсорбират в почвата и тя ще стане плодородна. Ако не можете да чакате, просто пропуснете торенето, но не забравяйте редовно да подхранвате бъдещия разсад.

Цвеклото е непретенциозна култура и засаждането му не изисква много усилия, предварително накисване на семента ще им помогне да поникнат по-бързо. Семената се заливат с вода на стайна температура и се оставят за един ден. За по-добри резултати можете да използвате стимулатор на растежа В този случай накисването ще отнеме 18 часа. След процедурата прецедете течността и започнете засаждането.

Направете жлебове - дълбочината им трябва да бъде 3–4 см, а разстоянието между редовете – 20–30 см. За да направите браздите равни, използвайте дълга лента или дъска.

Налейте обилно вода в браздите и изчакайте, докато се абсорбира напълно в почвата. В тях поставете семената на разстояние поне 3 см едно от друго, покрийте с пръст и леко я притиснете с длан. Издънките ще започнат да се появяват след около 10 дни, ако температурата на почвата не падне под 10 градуса по Целзий. Семената се нуждаят от влага, за да покълнат. Затова се уверете, че повърхността на почвата не изсъхва и поливайте лехите според нуждите.

Кога и през колко време се прибира реколтата от тиквички?

Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес