Лукът е култура, която отнема много калий и азот от почвата. В резултат на това тя се алкализира и се унищожава патогенната микрофлора, която я населява. След отглеждането на този зеленчук можете да засадите почти всяка култура на негово място.
Още: Защо се появяват жълти листа на разсада домати
Още: Как се прави подхранване на пикирани домати
Спазването на сеитбообращението при търговското производство на лук е неизменно правило, но промяната на мястото на засаждане в градинския парцел е не по-малко важна. Не трябва да засаждате лук там, където е бил отгледан дори предната година, по-добре е да се върнете на старото място след няколко години. Това поне по някакъв начин ще предпази растенията от увреждане от фузариум, бяло и розово гниене и други заболявания. Както при производствените условия, по-добре е лехата с лук да се постави в райони, където миналата година са отглеждани зеле, краставици и домати, при които са добавени високи дози органична материя.
Какво може да се засади след лук?
В този случай най-добрият вариант е засаждане на моркови в лехите, в които миналата година сте отглеждали лук заради отделянето на фитонциди, които унищожават луковата муха.
Цвеклото също е подходящ вариант. То вирее добре на неутрални и слабо алкални почви и не изисква големи количества азот.
Още: Как лесно да засадите и отгледате репички в градината си
Още: Дори опитните градинари правят тази грешка: Как правилно да торите с утайка от кафе
Хитрият трик, който увеличава реколтата на лука
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Бобовите растения са друг подходящ вариант заради натрупването на азот в кореновите възли. Те съдействат за възстановяване на почвеното плодородие след отглеждането на лук.
След лука растат добре тикви, тиквички, тиква, краставици, картофи, домати, патладжани, чушки.
Лукът е придирчив към температурата и влажността на почвата, така че се засажда, когато се затопли до +10 градуса, но все още е доста влажно. Трябва да се има предвид, че ранното засаждане по време на продължителна студена пролет допринася за бързото завършване на диференциацията и по-силни корени. В същото време по-късното засаждане, когато горният слой на почвата изсъхне, води до лошо вкореняване на луковиците.
Още: Грешките, които съсипват розите в градината ви и как да ги поправите
Още: Как да направите разтвор с английска сол, за да прелива градината ви от рози
За да се предотврати увреждането на растенията от пероноспороза, се препоръчва луковиците да се затоплят при температура 40-42 градуса за 8 часа 10-12 дни преди засаждането. При засичане на луков акар луковиците се нагряват за 12-14 часа, като се внимава те да не изсъхнат. По-ниските температури са неефективни, а превишаването им може да повреди лука. Непосредствено преди засаждане семената се накисват в 1% разтвор на меден сулфат за 15-20 минути. След това, без да се мият или изсушават, ги засадете в почвата. Тези техники до известна степен ще смекчат негативните последици от неблагоприятните фактори, ще допринесат за ускореното пробуждане на спящите луковици.
Засаждане на лук в градината: Най-важното, което трябва да знаете