Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как да ускорите растежа на тиквичките и да приберете първата реколта 2 седмици по-рано

13 юни 2024, 18:30 часа

Ако искате да ускорите процеса на узряване на тиквичките, трябва да извършите една проста „процедура". В резултат на това, както казват градинариъе, които са опитали този метод, плододаването ще започне 14 дни по-рано.

Още: Подправката, с която опитните градинари поръсват градината всеки сезон

Още: Какво да засадите след картофите, за да получите добра реколта?

Какво да правим с тиквичките, за да ускорим растежа им

Ако в началото на вегетационния период на тиквичките времето е неблагоприятно - тоест има малко слънце и, напротив, много валежи, по растенията се появяват повече мъжки цветя, така наречените безплодни цветя, без яйчник. В този случай или има малко, или никакви женски цветя и съответно реколтата ще е оскъдна.

В случая можете да подобрите ситуацията, ако отрежете всички безплодни цветя. Премахването на всички мъжки цветове е възможно само при самоопрашващи се хибриди.

Хрупкави тиквички по гръцки – уникално вкусни са!

Още: Дори най-старите семена на пипера ще покълнат с помощта на 2 хапчета

Още: Хапчето, с което листата на фикуса ще спрат да капят

Ако става въпрос за катерливи сортове, първо трябва да откъснете всички мъжки цветове, а след появата на женските цветове трябва да оставите няколко за опрашване.

При хибридните сортове, в началото на образуването на плодове, мъжките цветя трябва да бъдат отстранени, след което процесът се оставя да протече по естествен начин - растенията сами ще регулират процеса на плододаване. Ако забележите преобладаване на безплодни цветове, отстранете мъжките цветове. 

Грижа за тиквички в градината

Те обичат рохкава и влажна почва, така че не трябва да се допуска образуването на твърда кора на повърхността на почвата. Редовно разкопавайте почвата под храстите. Поливайте с топла вода и за предпочитане от корена. Когато водата попадне върху лист, тя привлича слънцето и листата изгарят, тъй като по тях се образуват петна и дупки. Топлата вода е много важна: оставете я да се затопли във варел или кофа, в горещите дни се затопля бързо. „Студеното“ поливане провокира гниене на тиквички. До цъфтежа на растенията е достатъчно едно поливане седмично, когато започнат да цъфтят и плододават, поливайте два пъти по-често.

В периода на цъфтеж е добре да се привлекат пчели - захарта и миналогодишният мед ще помогнат. Можете да напръскате листата с разтвора или просто да поставите чинии или торбички със захар до храстите. Наторете тиквичките с минерални съединения и органични вещества - това ще осигури на растенията сила, издръжливост и здрави плодове.

Още: Какви цветя се сеят през януари? Запомнете това важно правило!

Още: Най-добрият тор за спатифилума през януари е този

Тиквичките ще станат силни, ако бъдат засадени в плодородна почва. Нейният състав трябва да бъде балансиран. Тиквичките не понасят глинеста или пясъчна почва. Преди да оформите лехите, проверете състава на почвата и го коригирайте. Наторете глинеста почва с торф, хумус и дървени стърготини.

Ако в почвата има много пясък, добавете глинеста почва, торф, дървени стърготини. При черноземна почва просто добавете концентриран минерален тор за тиквички или поне суперфосфат и пепел.

Преди да засадите тиквичките в лехите, изкопайте и отстранете корените на плевелите. В земята може да има ларви на насекоми - всичко това трябва да се отстрани.

Тиквички обичат слънцето и топлината. Мястото за засаждането им трябва да е равно, добре осветено и защитено от вятъра. 

Пържени тиквички с чесново сосче: Трикове в кухнята

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес