Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как да спасите морковите от болести и вредители - тези 2 поливания ще помогнат

14 ноември 2024, 20:57 часа

Въпреки факта, че морковите не са придирчива култура, получаването на щедра реколта от тях не е лесно. За да направите това, на първо място, трябва да знаете как и с какво да поливате лехите с моркови. Според опитните градинари, за да не се разболеят кореноплодите и да растат големи, те се нуждаят от 2 превантивни поливания през сезона.

Още: Разсад домати: Триковете, които трябва да знаете

Още: Къде да засадите тиквички, за да получите богата реколта?

Поливане на морковите за предпазване от болести и вредители

След като приключите с прореждането на морковите, полейте лехите със специален разтвор. За да го приготвите, ще ви трябват по 2 гр калиев перманганат и борна киселина на 1 кофа вода. Полученият разтвор е достатъчен за 3 квадратни метра засадена площ.

Как морковите влияят на холестерола?

Ако навън е влажно и вали, след 2 седмици трябва да полеете отново с този разтвор. По този начин можете да предпазите зеленчуците от гниене и гъбички.

Още: В какво е най-добре да засадите разсад?

Още: Градинари, НЕ правете тези 3 грешки, могат да ви оставят без реколта от картофи

Качеството на реколтата може да бъде засегнато и от морковената муха. Ларвите на този вредител се намират в земята и се хранят с кореноплодни култури. Но гъсениците няма да докоснат вашите моркови, ако ги поливате с разтвор на амоняк. За да го приготвите, разредете 2 супени лъжици амоняк в кофа с вода.

За да растат добре, морковите се нуждаят от плодородна и мека почва - на каменисти и глинести почви кореноплодите растат неравномерно, изкривени и много малки. За да получите добра реколта на такива почви, трябва внимателно да подготвите почвата за дълго време - посейте зелен тор, добавете компост, изкопайте почвата веднъж и добавете вермикомпост. Не се препоръчва употребата на пресен оборски тор върху кореноплодите. Като бърз начин да получите добра реколта от кореноплодни култури на каменисти почви, трябва да направите отделни малки лехи (ширина шестдесет сантиметра) и да ги напълните с добра плодородна почва.

Можете да поставите картон в долната част на лехата, за да предпазите от плевели, и да добавите компост към почвената маса. Речен пясък и торф трябва периодично да се добавят към глинестата почва.

Плиткото засаждане е друго важно условие - семената на кореноплодните растения обикновено са доста малки, не е необходимо да се заравят дълбоко в почвата и във всеки случай разсадът ще трябва да се разреди. Семената, поставени в бразди за засаждане, трябва да се поръсят с пясък или компост.

Още: Задължителна зимна обработка на хортензии - гарантира буйни храсти и много цветя

Още: Засадете това до краставиците, за да ги предпазите от листни въшки

Мулчирането на лехата също е задължително. Освен това трябва да покриете свободното пространство на лехата между семенните бразди и междуредието с мулч.

Кога е най-добре да засадите моркови през есента?

 

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес