Как да размножите цариградско грозде: Чрез разсад, разслояване или присаждане

28 април 2025, 06:18 часа

Цариградското грозде е плодов храст, който можете успешно да размножавате сами. Добре изпълнената процедура ви дава възможност не само да разширите колекцията си с нови екземпляри, но и да запазите най-добрите характеристики на любимите си сортове. Научете най-ефективните методи за размножаване на цариградско грозде – от зелени резници, през отслояване, до други техники за присаждане.

Кога да размножаваме цариградско грозде – избор на правилния момент

Подходящото време за размножаване на цариградско грозде зависи от избрания метод. Всяка техника изисква специфични условия, за да се осигури най-висока ефективност на вкореняване и развитие на младите храсти.

Още: Проста процедура, която никой не помни за големи и здрави глави чесън

Най-добре е да вземете резници от цариградско грозде в късна есен или ранна пролет, когато храстът е в латентно състояние. На свой ред, подгответе зелени разсади през пълния вегетационен период – от май до юли, когато издънките са все още меки и гъвкави.

Правете хоризонтални разслоявания в началото на пролетта, преди храстът да навлезе в пълна вегетация. Можете обаче да правите вертикално наслояване през целия сезон, въпреки че най-добри резултати ще бъдат постигнати през пролетта и началото на лятото.

Присаждането на цариградско грозде е най-ефективно в началото на пролетта, когато растенията започват интензивен растеж, което увеличава шансовете за правилно срастване на тъканите на подложката и издънките.

Още: Евтината подправка, която прави чудеса с вашата градина

Размножаване на цариградско грозде чрез зелени резници – най-лесният метод

Размножаването на цариградско грозде чрез резници от мека дървесина е един от най-достъпните методи за начинаещи градинари. Тази техника ви позволява да получите нови растения с идентични характеристики с майчиното растение. Лесно е да се направи в сравнение с други методи.

За да се справите с тази задача, изберете млади, здрави издънки от текущата година. Нарежете ги на парчета с дължина 10–15 см, като оставите поне 3–4 листа на всяко парче. Отстранете долните листа.

Потопете подготвените резници с върха в вкореняващия агент и след това ги поставете във влажен субстрат. Идеалната смес е пясък и торф в съотношение 1:1. Разсадът изисква постоянна влажност и частична сянка.

Още: Торене на лозята: Какви торове да използвате за обилна реколта от сладко грозде

Ето подробности за грижата за зелените разсади:

Субстрат: влажна смес от пясък и торф

Местоположение: полусянка, защитено от вятъра

Поливане: редовно, поддържайки постоянна влажност

Още: Водно засаждане: Така пиперът и доматите ще имат силни корени, по-бърз растеж и устойчивост на болести

Температура: 18–22°C

Време за вкореняване: 3–5 седмици

След като резниците се вкоренят, прехвърлете ги в по-големи саксии с плодородна градинска почва. Засадете ги на постоянно място следващата пролет, след като развият силна коренова система.

Размножаване на цариградско грозде чрез хоризонтално и вертикално наслояване

Размножаването на цариградско грозде чрез наслояване е един от най-ефективните методи, особено препоръчителен за ценни сортове. Този метод използва естествената способност на леторастите да се вкореняват, когато са в контакт с влажна почва.

Хоризонтални слоеве – стъпка по стъпка

През пролетта изберете гъвкав, млад филиз и го огънете към земята в дъга. В точката на контакт с почвата, внимателно отрежете кората, за да ускорите вкореняването. Закрепете издънката към земята с метални щифтове или я покрийте с камък, след което я покрийте с плодородна почва, оставяйки върха над повърхността.

Поддържайте почвата постоянно влажна през целия вегетационен период. През есента, когато младото цариградско грозде е развило собствена коренова система, го отрежете от майчиното растение и го пресадете на окончателното му място.

Вертикално наслояване – алтернативна техника

Вертикалното наслояване се извършва чрез покриване на основата на храста с купчина плодородна почва, смесена с пясък. С течение на времето издънките ще пуснат корени в могилата. След като младите храсти от цариградско грозде се вкоренят, разрохкайте почвата, отрежете вкоренените растения и ги пресадете на ново място.

Този метод работи перфектно за размножаване на цариградско грозде с издънки, които имат естествена склонност да се вкореняват, когато са в контакт с почвата.

Размножаване на цариградско грозде чрез присаждане – метод за напреднали градинари

Присаждането на цариградско грозде е техника, предназначена за по-опитни градинари. Тя ви позволява да комбинирате най-добрите характеристики на две растения - короната на един сорт расте върху подложката на друг.

Като подложка можете да използвате златно френско грозде (Ribes aureum) или други видове френско грозде, които са устойчиви на почвени болести. Присаждането е най-добре да се извърши в началото на пролетта, когато растенията започнат да растат.

Най-популярният метод е щракването. Пригответе издънка (фрагмент от издънка от благороден сорт цариградско грозде) от едногодишни, вдървени издънки. Трябва да е с дължина около 10–15 см и да съдържа 2–3 пъпки. Прецизното съвпадение на камбия (растежния слой) на издънката и подложката е от голямо значение.

След като двете части са свързани, закрепете мястото на присаждане с тиксо и градински мехлем, за да го предпазите от изсъхване и инфекция. Присадените растения изискват специални грижи през първите седмици, докато тъканите срастнат.

Присаждането на цариградско грозде изисква практика, така че ако сте начинаещ градинар, е добре да практикувате върху по-малко ценни растения.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елица Христова
Елица Христова Отговорен редактор
Новините днес