НЕ торете доматите с това при засаждане, няма да има реколта

28 април 2025, 08:23 часа

Не всички торове могат да се използват за наторяване на почвата при засаждане на разсад от домати. Някои видове торене могат да повлияят негативно на реколтата. Торенето с тях при засаждане може да стане причината растението да се разболее или да умре напълно. Някои торове е най-добре да се прилагат известно време след засаждането на разсад. Ето кои торове е по-добре да не добавяте към дупките при засаждане на домати, защото няма да има реколта.

Какъв вид тор не трябва да се прилага при засаждане на домати?

Дървесна пепел. Много градинари наторяват лехите с пепел, тъй като тя съдържа калий, калций и фосфор. Тези минерали са изключително полезни за растежа и развитието на културите. Все пак си струва да знаете, че това е алкален тор, който обезкислява почвата. Ако го добавите в дупката при засаждане на домати, пепелта ще потисне развитието на разсада. За да бъде полезен този тор, той трябва да се прилага през есента.

Краставиците и доматите ще растат 2 пъти по-бързо: Рецептата, която трябва да знае всеки градинар

Можете просто да го разпръснете върху лехата, преди да започнете да копаете. За да приготвите инфузия: вземете кофа вода и в нея разтворете чаша пепел, разбъркайте всичко добре и оставете течността да се кисне 4 дни. Този тор трябва да се използва за поливане на растения през вегетационния период, тогава доматите ще растат добре и почвата почти няма да промени своята киселинност.

 

Пресен оборски тор. Органичната материя е много полезна за всички зеленчукови култури, но пресен оборски тор не трябва да се прилага в дупките при засаждане на разсад от домати. Торът ще започне да гние и може да изгори корените на доматите, да забави растежа им и дори да провокира развитието на болести. През есента е по-добре да използвате пресен оборски тор, за да се разложи през зимата и да освободи всички хранителни вещества в почвата. А през пролетта можете да добавите малко компост или сложни минерални торове към лехите.

Всички го изхвърляме, но с този тор доматите растат 2 пъти по-бързо

Азот. Да, азотът е изключително необходим за културите, тъй като допринася за растежа на зелената маса. Но ако го добавите в дупките при засаждане, може да има обратен ефект - плодовете ще се образуват по-бавно и вкусът им ще бъде воднист. Експертите препоръчват прилагането на азот 2-3 седмици след засаждането на разсад. Именно през този период доматите вече се вкореняват и се нуждаят от повече хранителни вещества.

Засаждане на домати: Сложете това в дупката и ще приберете по кофа реколта от всеки корен

 

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес