Тревните площи облагородяват градинското пространство и служат като идеален фон за декоративни растения, подчертавайки тяхната красота. А за нашите деца и внуци тревните площи са най-добрите и най-екологичните природни площадки.
Още: 9 начина за защита на растенията от слана през пролетта
Как се постига перфектна тревна площ
За да се гарантира, че моравата е висококачествена - равна, гъста, без увисване, почвата за нея се подготвя внимателно. Ето какво трябва да направите, стъпка по стъпка:
- Първо, плевелите се отстраняват с помощта на хербицид. Плевелите ще умрат в рамките на 1,5 - 2 седмици. След това площта може да бъде разорана.
- Преди копаене в района се добавят органични и минерални торове, след което почвата трябва да бъде старателно изкопана.
- Изравнете изкопаната повърхност с гребло, като раздробявате буците пръст (на повърхността й не трябва да има буци, по-големи от грахово зърно, в противен случай това ще доведе до неравномерно разпределение на семената върху площта).
- Изчистете коренищата на плевелите.
- Непосредствено преди засяването на семената разрохкайте повърхността на терена с гребло.
- Семената трябва да се засяват ръчно и да се разпръснат.
Още: Превърнете оголената морава в зелена приказка
- След сеитба леко загребете семената в почвата от север на юг и от изток на запад.
- Закрепете семената в почвата с помощта на дъски, прикрепени към обувките, или с ръчен валяк.
- За да се осигури дружелюбно и навременно поникване на разсад, културите трябва да се поливат и покриват с покривен материал.
За моравата е по-добре да използва трева от смес от не един сорт, а няколко. Семената се засяват от май до септември, а първото косене се извършва при височина на тревата 10–12 cm.
Можете сами да направите добра тревна смес, например по следния начин: червена власатка (различни сортове), ливадна синя трева, многогодишен райграс, бяла извита трева и високопланинска извита трева. Тези билки се отличават със своя изумрудено зелен цвят със сребристи оттенъци. Разходната норма на 1 m2 е от 20 до 40 гр.
Още: Пролетна грижа за моравата: Радвайте се на зелена трева през цялото лято
Грижа за тревата
Много важен етап от грижата за тревата е косенето. То се извършва при височина на тревата 10-12 см с косачка или коса винаги на една и съща височина: не по-ниско от 4-5 см от повърхността на почвата. Така че не бъдете мързеливи и косете всяка седмица.
Когато косите, не оставяйте малка трева на тревата. Честото косене подобрява култивирането на тревата, допринасяйки за плътността на чима; приятно е да ходите, да бягате и да играете боси на такава поляна - това е не само приятно, но и полезно. Последният път, когато тревата се коси е в края на септември, за да има време да порасне до 7-8 см преди замръзване.
Добрата морава изисква освен косене и често поливане. В противен случай при сухо и горещо време тревата ще изгори. Поливайте с маркуч или чрез спринклерна система. По-добре е да се полива вечер, 1-2 пъти седмично, щедро, за да се навлажнят добре корените и почвата.
Още: 10 неща, които никога не трябва да правите на моравата си
Дизайн на морава
На фона на моравата ясно се виждат цветът и формата на цветята в единични и групови насаждения, отделно лежащи камъни, красиво цъфтящи храсти, групи растения и елементи на декоративния дизайн. Засадените растения трябва да имат ефективни декоративни качества: големи ярки цветя или красиви листа, да са достатъчно високи, за да се открояват на фона на моравата.
За тази цел са подходящи многогодишни астилби, божури, делфиниуми, флокси, храстови рози, лиатрис, ехинацея, ерингиум и др. От едногодишните цветя като разсад се засаждат дългоцъфтящи: лаватера, невен (висок), циния, далии, декоративен слънчоглед; от двугодишни - турски карамфил, горичка. Декоративните растения могат да бъдат поставени в групи, размерът и броят на растенията в които зависи от площта на моравата. Препоръчва се контурите на засаждането да са гладки, извити и строги.
Още: 4 неща, които никога НЕ трябва да правите с моравата след дъжд