Лалетата, които са едни от първите цветя, които ни радват с красотата си през пролетта, обикновено цъфтят 2-3 седмици, след което вехнат в лехите. Много градинари не знаят какво да правят с увехналите цветя и стъбла. Но именно от правилните действия след цъфтежа им зависи техният цъфтеж през следващата година.
Какво да правим с лалетата след като прецъфтят
Дори ако са останали зелени листа и стъбла, никога не трябва да ги подрязвате. Ако листата се отрежат, лалетата няма да цъфтят през следващата година. Единственото нещо, което трябва да направите, е да премахнете дръжката на цветята, когато венчелистчетата са напълно паднали, така че растението да не губи енергията си за образуване на семена, а да укрепи луковицата. Но листата трябва да се оставят, защото те все още снабдявят луковицата с хранителни вещества.
Разтворът, който гарантира по-дълъг цъфтеж на лалетата
Зелените листа трябва да останат, докато напълно пожълтеят. Пожълтяването им ще означава, че луковицата в земята е укрепнала и е напълно оформена. Прецъфтелите лалета трябва да продължат да се поливат умерено 2 седмици след края на цъфтежа и могат да се подхранват с калий и фосфор.
Можете да изкопаете лалета само когато листата и стъблата са напълно пожълтели и се отделят лесно. Ако листата се придържат плътно към луковицата, това означава, че тя все още не е напълно узряла в земята.
Засаждане на лалета през пролетта: Ето как се прави
Кога да изкопаете луковиците на лалетата след цъфтежа им?
На всеки няколко години лалетата трябва да бъдат изкопани и презасадени, най-добре в края на юли. Трябва внимателно да изкопаете луковиците, тъй като по-малките от тях могат да бъдат разположени на разстояние от централното стъбло. Ако луковицата е загнила, тя се изхвърля или още по-добре изгаря, защото е развъдник на бактерии и гъбични инфекции. Здравите луковици се третират с разтвор на калиев перманганат и се изсушават добре на открито, разпръснати в един слой.
Как да съхраняваме луковици на лалета?
Изсушените луковици се оставят за съхранение в тъмно сухо помещение с температура 23-25 градуса. След това температурата постепенно може да се намалява. Оптималният температурен режим за съхранението им през август е 17-20 градуса, през септември - 15-17 градуса. В края на септември или началото на октомври луковиците и техните издънки могат да бъдат засадени отново на открито.
Спазвайки тези правила, ще се насладите на пищен цъфтеж на лалетата и през следващата пролет.
Как да съхранявате луковиците на лалетата, за да цъфнат следващата пролет