Божурите са заслужено популярни сред градинарите. По отношение на красотата на техните цветя и декоративна зеленина те с право заемат едно от първите места сред трайните градински насаждения.
Големи, пастелни или ярко оцветени цветя изглеждат добре както на храста, така и при рязане, а ароматът им е изненадващо приятен. Дантелената, пищна зеленина остава до късна есен, когато се превръща от тъмнозелена в пурпурна.
Грижа за божур: торене, поливане, мулчиране
По-добре е младите божури да се хранят с листно хранене. Започвайки от втората седмица на май, веднъж месечно листата се поливат от лейка със сито с разтвор на пълен минерален тор с концентрацията, препоръчана в инструкциите. За да намокрите по-добре повърхността на листата, добавете малко сапун или прах за пране (1 супена лъжица на 10 литра разтвор). Листното подхранване се извършва вечер или при облачно време.
Още: Ще събирате краставиците с кофи, ако добавите тази тор към тях
Възрастните растения също се нуждаят от листно подхранване в началото на вегетационния период. Провежда се три пъти с триседмичен интервал, като се започне от 2-ра седмица на май. Първият път божурите се подхранват с разтвор на урея (50 г на 10 л вода), вторият път към разтвора на урея се добавят микроелементи (1 таблетка на 10 л разтвор). Третият път поливайте само с разтвор на микроелементни торове (2 таблетки на 10 литра вода).
В началото на растежа божурите абсорбират предимно азот (N); по време на бутонизация и цъфтеж - азот, фосфор (Р) и калий (К); при полагане на цветни пъпки за следващата година - само фосфор и калий. Като се има предвид това, торовете се прилагат 3 пъти на сезон.
Още: Перфектната морава: Ето как да създадете рай в градината си
В края на март - началото на април, докато все още има сняг, се разпръскват торове, съдържащи азот и калий. С разтопената вода те навлизат в почвата и се абсорбират от растенията. 10-15 g активно вещество се добавят под възрастен храст.
Вторият път божурите се хранят по време на периода на пъпкуване: в края на май - началото на юни под храста се добавя пълен минерален (10:20:10) или органичен тор (лопен - 1:10, птичи тор - 1:25). Третото подхранване се извършва 2 седмици след цъфтежа. По време на второто и третото хранене минералните торове се разпръскват равномерно в пръстеновидна бразда около храста, обилно навлажнени и изравнени с почва.
Още: 9 начина за защита на растенията от слана през пролетта
Божурите не се поливат често, но се използват 2-3 кофи за всеки възрастен храст. Водата трябва да напои почвата до дълбочината на корените. За удобство можете да изкопаете дренажни тръби с дължина 50 см близо до храстите и да налеете вода в тях.
Достатъчната влага е особено необходима в началото на пролетта, по време на бутонизация и цъфтеж и през август, когато се образуват цветни пъпки. След поливане почвата трябва да се разхлаби, което помага да се запази влагата в почвата и да се подобри аерацията, а също така потиска растежа на плевелите. Те лишават божурите от хранителни вещества, пречат на циркулацията на въздуха и насърчават разпространението и развитието на болести.
Още: Сега е най - доброто време за пресаждане на петуниите
Продължителността на живота на хибридните божури, произлезли от лечебния божур, е ограничена до 7-10 години. След това те трябва да бъдат разделени и засадени на ново място. Сортовете млечноцветен божур и дивите видове остават здрави и цъфтят обилно много по-дълго, 25-30 години, а някои дори 100 години, при добри грижи.
През есента, преди замръзване, стъблата на божур се отрязват на нивото на земята и се изгарят. Останалите стъбла се поръсват с пепел - по 2-3 шепи на храст. Възрастните растения не изискват подслон.
Още: Безопасна грижа за цветята у дома: Как действа маслото от нийм