Спечелете битката с телените червеи още преди да е започнала – ефективни методи за защита на картофите

28 април 2025, 13:04 часа

По отношение на общите щети, причинени на картофените растения, теленият червей вероятно не е много по-назад от колорадския бръмбар. Но за колорадския бръмбар се пише и говори много, а теленият червей нито се вижда, нито се чува, почти нищо не се знае за борба с него.

Още: 9 начина за защита на растенията от слана през пролетта

Щетите от телените червеи са огромни. Те унищожават подути семена, издънки и изяждат нежните корени и стъбла. Телените червеи се вкопават в кореноплодни култури и грудки, правят проходи в тях, причинявайки гниене и ги правят неподходящи за съхранение.

Как да се отървете от телените червеи?

За да намалите броя на вредителите във вашия градински парцел, се препоръчва да извършите следните мерки:

  • в началото на пролетта - дълбока оран или копаене на почвата, унищожаване на плевели, особено пълзяща метличина;
  • поставете картофите след грах и боб.

В полета, силно заразени с телени червеи, в началото на пролетта, 1-2 седмици преди засаждането на картофи, направете сеитба за стръв. За целта се засяват семена от овес, ечемик, царевица и пшеница по 4-5 зърна в гнезда на разстояние 50-70 см или в ред. След това изкопайте издънките на тези култури заедно със събралите се върху тях телени червеи и ги унищожете.

Още: Как да прогоните къртиците от градината без да нанесете непоправими щети

За да се намали вредността на телените червеи в редовете между картофите, се препоръчва да се засяват марули, с корените на които се хранят тези вредители.

Преди засаждане на картофи, поливайте почвата с разтвор на калиев перманганат (5 g на 10 l вода) в размер на 0,5 l на дупка или под корена. Разтворът трябва да се използва само върху алкални почви. Можете също така да поливате картофите с тридневна запарка от жълтурчета (100 г нарязана растителна маса на 10 л вода), коприва (500 г на 10 л вода), глухарче (200 г на 10 л вода), подбел (200 г на 10 л вода) и повторете тази процедура 2-3 пъти с интервал от 7 дни.

Още: Спасете чемшира без химия: 3-те най-добри домашни средства срещу вредители

Методи за контрол с помощта на примамки

Има доста трудоемък, но доста ефективен начин за улавяне на ларви и бръмбари с помощта на стръв. В този случай ще трябва да проверявате капаните на всеки 2-3 дни, но ще се изненадате да видите колко ларви ще се съберат там една седмица преди засаждането на картофи.

Обикновено се препоръчва да поставите парчета суров картоф на пръчки и след това да ги заровите в земята, като оставите свободния край отвън. След проверка на капаните и премахване на ларвите, клечките се заравят отново, но на друго място в площадката. Препоръчително е да правите това при необходимост през цялото лято.

Можете да използвате и стъклени буркани с поставени на дъното картофи, моркови или цвекло. Бурканите се заравят до гърлото в сенчести места на градината; вредителите също трябва да се отстраняват на всеки 2-3 дни.

Още: Най-ефективните методи, с които завинаги ще се отървете от охлювите в градината

Умните градинари хващат ларви с обикновена въдица. За да направите това, се нанизват парчета картофи, разстоянието между тях трябва да бъде приблизително 10 см, стръвта се заравя на дълбочина 10-15 см в жлеб. С този метод уловът ще бъде още по-голям. След 4-5 дни въдицата се отстранява и ларвите се попарват с вряща вода или се изгарят.

Ако на ларвите се предложи избор на парчета картофи или покълнали семена от пшеница, ечемик или царевица, те ще оставят картофите на мира. Преди засаждането на картофи или по-късно - в пътеките - се засяват семена от стръвни култури. Телените червеи, които са се събрали по корените, се отстраняват чрез изскубване на растенията. Препоръчително е да сеете зърнени култури през целия сезон, докато градината се освободи от ларвите.

Още: Чесън: Как опитите градинари го използват срещу вредители в градината

Опитните градинари съветват преди засаждане накисване на грудки в силен разтвор на жълтурчета за особено ценни, сортови насаждения от картофи. Сам по себе си е отровен, но ако клубените се отглеждат за семена, може да се използва и този метод.

Още: Кога се прави пръскането срещу черешова муха

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Цвета Господинова
Цвета Господинова Отговорен редактор
Новините днес