Къртиците могат да донесат както полза, така и вреда на градинаря.
Още: Вашият спатифилум ще изглежда като от каталог – само направете тази смес
Още: Подправката, която предпазва картофите от покълване и гниене през зимата
Вредата е ясна, но каква е ползата? Благодарение на работата на къртиците земята става по-рохкава, почвените слоеве се преместват от дълбоки към повърхностни, като по този начин се осъществява цикъл, който е важен за нормалната почвена биоценоза. В резултат на разхлабване на почвата навлиза кислород, подхранвайки корените на растенията. И помага за отглеждането на зеленчуци и други култури.
Как да изгоним къртица от градината
Имайте предвид, че един и същи метод може да не работи за всички. Всеки избира най-подходящия за себе си.
Един от най-лесните начини да се отървете от тях е да наводните проходите. За да направите това, трябва да изкопаете дупка, да поставите там маркуч и да го напълните с вода. Методът ще бъде ефективен, ако къртицата се е появила на мястото наскоро и нейните тунели все още не представляват обширна многостранна мрежа.
Още: Това е най-добрият сорт домати - устойчив е на болести и вредители
Още: Картофите няма да покълнат цяла зима, ако сложите този плод до тях
Репелери за шум
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 5 безплатни тора, които всеки градинар може да приготви през зимата
За да се отървете от къртиците, можете да изградите репелери за шум. Най-лесният вариант е да залепите кухи метални тръби в земята, така че да стърчат отгоре на височина 50 см. При вятъра те ще чуят тътен, който ще изплаши животните.
Яма
Под разхлабената земя можете да намерите проходи, които водят през лабиринтите на къртицата. Необходимо е да се изкопае дупка на мястото, където се намират тези проходи - животното ще падне в нея и няма да може да излезе. Периодично ямата трябва да се проверява - няколко пъти на ден ще бъде достатъчно.
Още: 5 цветя, които трябва да засадите като разсад през декември
Още: Какво да засадите до розите, за да ги предпазите от вредители?
Домашни капани
Можете сами да направите капан за къртици. За да направите това, имате нужда от трилитров буркан. Дупката на къртицата трябва да се изкопае малко и да се постави контейнера в нея, така че да остане под земята, а дупката да е навън, къртица може да влезе в нея.
На дъното на контейнера трябва да изсипете малко пръст и да поставите червеите като стръв. След това покрийте тази структура с шисти, за да направите домашна „къща“. Не се препоръчва използването на метални контейнери, тъй като миризмата на метал може да ги изплаши.
Ароматни репелери
Къртиците имат добро обоняние, така че за борба с тях са подходящи ароматни репелери - вещества с остра и неприятна миризма за тях.
От импровизирани средства можете да използвате:
· парцал, напоен с бензин или мазут;
· утайка от кафе;
· люти чушки;
· развалена риба;
· развалени яйца;
· чесън и др.
В продажба има специални гранули. Те се поставят в дупки за къртици, поръсени с пръст или разположени на мястото. Гранулите се заливат с вода, така че да излъчват миризма.
Но такива методи не могат да се нарекат надеждни. Усещайки неприятна миризма, животното блокира тунела и копае проходи в другата посока. Освен това миризмите не се разпространяват през дебелината на земята, за разлика от вибрациите.
ОЩЕ: 8 начина да се отървете от къртици и земеровки в градината