Поздравяваме ви, че сте решили сами да отглеждате зеленчуците, които след това да поднасяте на трапезите си. Така ще сте сигурни в тяхното качество.
Отглеждането на собствено производство обаче не е чак толкова лесно. Трябва най-напред да се заемете с направата на разсад. Няколко са правилата, които да спазвате, ако искате той да порасне успешно.
В случай, че разсадът започне да вехне, задължително вижте кои са причините, водещи до подобно състояние.
Ето ги и тях:
1. Преполиване;
Много неопитни градинари правят грешката да преполиват разсада. В стремежа си да произведат повече, те прекаляват с честотата и количествата. Това на свой ред обикновено води до загниване на корените, както и развитие на заболявания.
Опитните градинари съветват в почвата в саксията да се сложи калиев перманганат като предпазна мярка. Добре е също да има дренаж на дъното на саксията, за да може излишната вода да се отцежда.
Ако забележите, че почвата е покрита с бял слой, поръсете я обилно с пепел и след това преместете разсада на топло място.
2. Липса на светлина;
Втората причина за увяхване на разсада. Ако засадите разсада през март или февруари, на растенията може и да им липсва светлина. В този случай е добре да създадете изкуствено осветление.
3. Заразени семена;
За съжаление в някои случаи самите семена носят риск от заболявания. Затова и градинарите с дългогодишен опит задължително ги киснат в разтвор на калиев перманганат. След няколко часа ги вадят и сушат на слънце.
4. Лошо качество на почвата;
Ако смятате, че почвата е с лошо качество, погрижете се да премине през висока температура. Постарайте се да е добре подхранена.
5. Вредители.
Вредителите, които нападат младия разсад, са най-разнообразни. Пръскайте разсада с разтвор от чесън, за да се избавите от тях.