Всеки градинар ще бъде разочарован, ако събраните сливи се окажат кисели. Тези плодове се отличават със своята сладост и сочност. Но за да не попаднете в неприятна ситуация и да останете разочаровани от некачествена реколта, трябва да следвате няколко прости правила. В този случай ще бъде постигнат отличен резултат без излишни усилия. За целта всеки градинар трябва да извършва правилна и навременна резитба, правилно торене, правилна и навременна защита от болести и вредители.
Още: Само опитните градинари слагат това в дупката при засаждане на лука
Още: 7 Невероятни Ползи от Ашваганда, Които Ще Преобърнат Живота Ви
Тайната на богата реколта от вкусни и сочни сливи
Правилно и навременно подрязване - това е едно от най-важните условия. Сливата трябва да се подреже навреме. Ако това не се направи, короната ще се сгъсти и тогава реколтата едва ли ще бъде богата. Желателно е процедурата да се извършва поне два пъти през годината. Първо - през пролетта. Подрязването трябва да се извърши преди отварянето на пъпките, но след края на мразовития период. Тези клони, които са повредени и измръзнали, трябва да бъдат премахнати.
Това е плодът, който гарантира здравето на сърцето, костите и кръвното налягане
Не трябва да забравяте за есенното подрязване. Необходимо е да се извърши няколко седмици след началото на календарната есен. Както през пролетта, повредените клони трябва да бъдат отстранени. Освен това много клони трябва да бъдат значително съкратени през есента.
Още: Сеитба на домати - това са най-добрите дни през февруари и март
Още: Как да се отървете от листните въшки по краставиците
Правилното торене също има голяма заслуга за вкусовите качества на плодовете. През пролетта си струва да добавите разтвор на урея и калиев сулфат към почвата под слива (2 супени лъжици от всеки продукт на кофа вода).
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Паста за зъби в градината - ето за какво я използват опитните градинари
След началото на цъфтежа разтвор на нитрофоска (3 супени лъжици на кофа вода) ще помогне на растението да образува сочни и сладки плодове.
След като вече е започнало образуването на плодове, разтвор от пилешки тор ще има положителен ефект върху реколтата. През есента дървото ще „реагира“ добре на торене със суперфосфат.
Превенцията срещу болести и вредители е друга важна стъпка. В началото на пролетта и средата на есента трябва да се третира с 3%-ов разтвор на син камък.
Още: Този плевел е враг №1 на градинарите - за 1 седмица може да унищожи цялата реколта
Още: Сортовете домати, които опитните градинари никога НЕ засаждат
Освен това е необходимо да се предотврати недостигът на калций в почвата. Използването на доломит ще ви помогне да постигнете идеален резултат. И двете процедури ще намалят риска растението да бъде нападнато от вредители и да се сблъска със сериозни заболявания.
Чудесата на ботаниката: Възможна ли е кръстоска между слива и кайсия?