Няма нищо по-хубаво от пресни билки, които да добавите към вашите кулинарни шедьоври. За да се радвате на билкова градина у дома има стъпки, които трябва да предприемете.
Обикновено ще трябва да започнете семената на закрито около шест до осем седмици преди последната слана. Напълнете всяка саксия с подходяща почва на 2,5 см под ръба. Сложете няколко семена и ги покрийте. Покрийте с пластмасова обвивка, за да запазите влажността и да насърчите покълването. Когато разсадът започне да се показва, отстранете пластмасата.
Това са чудодейните билки, които всеки трябва да отглежда в дома си
Изберете семена или растение
Започването на билки от семена е възможно и възнаграждаващо за всеки градинар. Но трябва да предвидите времето, което ще ви отнеме. Друг по-бърз вариант е да получите билки от разсад – млади растения, израснали от семена, а не от резници.
Намерете подходящо място
Билките предпочитат пълно слънце и най-добре то да е пряко. Поставете ги на слънчев перваз на прозореца. Всяка билка има нужда от определени слънчеви лъчи на ден, така че е добре да прочетете предпочитанията на тези, които сте избрали.
Прозорец с южно изложение с шест до осем часа слънце е най-добър. Ако первазът получава само частично слънце и нямате друг вариант, можете да инсталирате лампи за отглеждане.
Това са 4 -те билки и подправки, с които да сме в ТОП форма
Избор на билки
Засадете билките, с които готвите най-често, за най-голямо удобство. Едни от най-предпочитаните от домакините са - мента, розмарин, босилек, риган, див лук, магданоз и мащерка.
Осигурете пространство
Кореновата система на билките се нуждае от пространство, за да расте добре, така че не засявайте растенията твърде близо. Осигурете им индивидуални саксии и достатъчно място, за да се чувстват добре.