Германия отчита сериозен спад на износа и индустриалното производство. Най-голямата икономика на Европейския съюз очевидно се задъхва, а централната банка "Бундесбанк" намали прогнозата за ръст на БВП до 0,6% от 1,5%.
Промишлеността се забавя
Обемът на индустриалното производство в Германия през април 2019 г. спадна с 1,9% в сравнение с март. Това е най-големият спад за последните 4 години, показват данните на германското министерство на икономиката и труда. Анализаторите очакваха свиване на този показател средно с 0,4%, свидетелстват данните на Trading Economics.
На годишна база спрямо април миналата година производството е отбелязало спад с 1,8%. През март то е нараснало с 0,5% в сравнение с предходния месец, но е намаляло с 0,9% на годишна база.
Производството в обработващата индустрия и рудодобива през по-миналия месец се е свило с 2,5% спрямо март. Производството на потребителски стоки се е съкратило с 0,8%, на средства за производство – с 2,1%, на енергоносители – с 1,1%.
В същото време е регистриран незначителен ръст, близък до статистическата грешка в строителството, с 0,2% спрямо март. Априлските данни за индустриалното производство се оказаха съществено по-ниски от прогнозните.
Износът намалява
През април 2019 г. германският износ рязко се съкрати, съобщава Федералното статистическо ведомство във Висбаден. Според неговите данни, през април Германия е изнесла стоки на обща стойност 109,7 млрд. евро, което с 0,5% по-малко, отколкото преди година (110,2 млрд. евро). През март износът е възлизал на 118,4 млрд. евро, спадът през април е 3,7%. Tова съкращение на износа е най-голямото от август 2015 г., pо данни на Reuters.
През април в страните от ЕС са продадени общо германски стоки на стойност 63,8 млрд. евро. В същото време вносът през април е нараснал в сравнение с показателя от миналата година от 89,8 млрд. на 91,7 млрд. долара. Но в сравнение с март, когато Германия, е купила от останалия свят стоки на стойност 95,9 млрд. евро, отново се отчита рязък спад.
Германия е отбелязала сериозен позитив по отношение на Русия, където през април е изнесла повече стоки, отколкото година по-рано. Тогава този показател е бил равен на 2,14 млрд. евро или с 215,5 млн. евро по-малко, отколкото през април 2019 (2,35 млрд. евро). Следователно растежът е достигнал 10,1%. В същото време вносът от Русия, който традиционно винаги е по-голям, е намалял с 13% до 2,5 млрд. евро, т.е. Германия отново е на минус.
И БВП тръгна надолу
Темповете на растеж на БВП на Германия през тази година ще се забавят до 0,6% в сравнение с 1,5% през 2018 г., прогнозира Бундесбанк. През 2020 г. експертите на централната банка очакват ускоряване на растежа до 1,2%. Декемврийските прогнози на Бундесбанк предвиждаха ръст на БВП от 1,6% както за тази, така и за следващата година.
Институцията понижи прогнозата за икономическия растеж на страната, отбелязвайки влошаването на ситуацията в индустрията. "Ситуацията в германската икономика остава двойствена. От една страна, прогнозите за износа са слаби и активността в промишления сектор продължава да отслабва. От друга страна, вътрешните импулси за растеж на икономиката се запазват. Заплатите и заетостта продължават да растат", се казва в икономическия доклад на Бундесбанк за полугодието.
"От втората половина на тази година обемът на износа вероятно ще се върне постепенно към растеж, което ще подкрепи промишленото производство", надяват се в доклада. Инфлацията в Германия, според прогнозата на централната банка, се забавя до 1,4% през 2019 г. от 1,9% през 2018 г. За 2020 г. се прогнозира нейното ускоряване до 1,5%.