Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Френска компания финансирала „Ислямска държава“ с подкупи

07 септември 2021, 18:12 часа • 2785 прочитания

Върховният съд на Франция отмени решение на по -ниска инстанция за отмяна на обвиненията, повдигнати срещу циментовия гигант Lafarge за съучастие в престъпления срещу човечеството по време на гражданската война в Сирия, съобщи АФП.

Решението на Касационния съд бележи голям проблем за Lafarge, която е обвинена, че е платила близо 13 милиона евро на джихадистки групи, включително „Ислямска държава“ (ИД), за да поддържа своята циментова фабрика в Северна Сирия през първите години от войната в страната.

Адвокатът на Lafarge отказа искането на AФП за коментар.

Lafarge, която се сля през 2015 г. с швейцарската група Holcim, призна, че нейното сирийско дъщерно дружество плаща на посредници да преговарят с въоръжени групи, за да позволят движението на персонал и стоки във военната зона. Но компанията отрича каквато и да е отговорност за парите, които се оказват в ръцете на терористични групи и се бори за прекратяване на делото.

Апелативният съд в Париж през 2019 г. отхвърли обвинението за престъпления срещу човечеството, като заяви, че приема, че плащанията не са насочени към подпомагане на ужасната програма на ИД за екзекуции и изтезания.

Той обаче постанови компанията да бъде преследвана по три други обвинения - финансиране на тероризма, нарушаване на ембаргото на ЕС и застрашаване на живота на другите. Единадесет бивши служители на Lafarge Cement Syria (LCS) оспориха решението пред Касационния съд с подкрепата на неправителствени организации.

Отменяйки констатацията на долната инстанция за съучастие, най -висшият апелативен съд на Франция постанови във вторник, че „човек може да бъде съучастник в престъпления срещу човечеството, дори ако няма намерение да бъде свързан с извършените престъпления“.

„Съзнателното изплащане на няколко милиона долара на организация, чиято единствена цел е била изключително престъпна, е достатъчно да представлява съучастие, независимо от това дали съответната страна е действала с цел извършване на търговска дейност“, се добавя в решението.

Съдиите добавиха, че „многобройни актове на съучастие“ ще останат ненаказани, ако съдилищата приемат по -снизходително тълкуване. Решението не означава обаче, че Lafarge автоматично ще бъде изправен пред съда по най -сериозните обвинения, отправени срещу френска компания за действията й в чужда държава през последните години. Вместо това съдът върна въпроса на разследващи магистрати, за да преразгледа обвинението за съучастие.

Евелина Гечева
Евелина Гечева Отговорен редактор
Новините днес