Направихме национална гражданска инициатива по Закона за пряко участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление. В момента тече национална подписка, като за 20 дни са се подписали над 15 000 души. Има голям интерес от желаещи да се подписват. Това заяви Веселин Николов, председател на Национален инициативен комитет за качествена, иновативна образователна система, предаде БГНЕС.
Още: Новият министър на образованието в кабинета "Желязков" обяви приоритетите си
Още: И в политиката, и в образованието: България и Унгария задълбочават партньорствата
Двайсетина граждани се събраха пред храм-паметника „Александър Невски“, за да подкрепят исканията на подписката. А те основно са за мандатност на директорите на училища и детски градини и да има система за независим контрол. „В момента те се самоконтролират, което не е особено ефективно. Регионално управление образование и Дирекция „Образование“ не провеждат ефективен контрол“, смята Николов.
„Предлагаме и в детските градини и ясли да има адекватен брой персонал и да има система за адаптационен модел, а не както в момента ги оставят децата да плачат там, и ги изтръгват от ръцете на родителите. Родителят плаче отвън, детето плаче вътре и това е огромен стрес за двете страни. Трябва да бъдат взаимствани модели от други страни. Родителят влиза първия ден с детето, не се отделя от него, втория ден започва да си играе с другите деца. След няколко дни родителят започва да излиза за по малко и така докато детето се адаптира. Ако родителят няма възможност, трябва доверено лице, което да бъде там“, каза Веселин Николов.
Гражданите възнамеряват да отидат до Националната библиотека, където ще проведат „работна среща с други хора, които имат интерес по темата“. „Нямаме идея да има хора с институциите, защото трябва да си изгладим позициите между нас, след което ще отидем на разговор с институциите, когато му дойде времето“, допълни Николов.
Още: Безплатни курсове за деца в Бургас по роботика: Кандидатствайте сега
Още: Училищен директор: Трябват промени в учебното съдържание, а не удължаване на годината