Държавата осигурява места за бежанци в университетите

24 юли 2024, 19:11 часа • 1388 | прочитания

Всяка година държавните висши училища ще осигуряват до 400 места в редовна форма на обучение на чуждестранни граждани и лица без гражданство, получили временна закрила у нас, предава bTV.

Още: Кое място заема Софийският университет в световните класации

Още: Кой ще преподава часовете по религия и как ни говори църквата? Спор за новия предмет в училище

Обучението ще се провежда на български език, а допълнителните места ще се субсидират от държавата и ще се утвърждават над ежегодния брой приемани студенти. Мярката е заложена в приетите и обнародвани вече промени в Закона за висшето образование.

Още: Задържаха по погрешка чуждестранни студенти - объркали ги с мигранти

Документът дава възможност на университетите да приемат студенти с временна закрила у нас и без конкурсен изпит, ако успешно преди това са преминали държавни зрелостни изпитни или задължителен държавен изпит за придобиване на професионална квалификация – по теория и практика на професията. Кандидатстването може да се организира и чрез конкурсни изпити на български език, освен в специалностите от професионално направление „Филология“, където изпитите ще се провеждат на съответния чужд език.

Още: МОН оказва по-сериозна подкрепа за учениците със СОП

Още: Хомофобията, Старият Завет и часовете по религия: Отговорът на Вълчев внесе яснота (ВИДЕО)

През първата година в университета студентите ще преминават през специализирано обучение по езикова подготовка, организирана от департаментите на висшите училища. Те ще имат право на стипендия, студентски общежития и ще заплащат такси по реда за българските граждани. След изтичането на срока на временната закрила или след отпадането ѝ, студентите ще могат да продължат образованието си при настоящите досега условия.

Още: Искат облекчаване на процедурите за прием на чуждестранни студенти у нас

Още: "Не трябва да изпием морето, за да разберем, че е солено": Патриархът и главният мюфтия на едно мнение (ВИДЕО)

Още: "Не предлагаме час по религия": Образователният министър за Зевс, Исус и митовете за новите часове в училищата (ВИДЕО)

Одобрената днес мярка е допълнение на приобщаващата политика, която дава възможност на учениците да продължат образованието си в български университети. Промяната дава определена сигурност и възможност за последващо развитие, квалификация и реализация на пазара на труда, казват от правителствената пресслужба.

Необходимите средства за подкрепящата мярка ще бъдат разчитани в бюджета за съответната година на държавните висши училища. За академичната 2024-2025 г. допълнителното финансиране ще се осигури чрез преструктуриране на разходите в централния бюджет.

Още: Броят на чуждите студенти у нас расте, българските - намаляват

Още: Важно: Вече ще признават завършено в чужбина средно образование и професионална квалификация

Още: Нов учебен предмет "Добродетели и религии": С ролеви игри МОН ще спира езика на омразата

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес