Земеделската земя у нас става все по-скъпа. Статистиката отчита, че само за година цените са скочили с близо 15%.
Още: Глобалният износ на петрол отбеляза спад за пръв път от пандемията насам
Още: Казахстанци с интерес към "Лукойл Нефтохим“, предлагат един милиард долара
Най-евтина е земеделската земя в югозападната част на страната, докато в североизточната поскъпването продължава от години и средните цени са над 1400 лева за декар.
„По-малък брой сделки се сключват, но за по-ценни парчета. Това движи и средната цена нагоре, защото когато един земеделски производител има дупка в блока, който е негов, и може да закупи тази дупка, той е склонен да плати по-висока цена за нея”, коментира анализаторът Николай Вълканов.
Прогнозите са, че в района на Варна, Добрич и Бургас поскъпването ще продължи, защото земята е плодородна и близо до пристанища. Увеличение може да има и там, където ще се развиват инфруструктурни проекти, като магистралите „Хемус” и „Струма”.
Още: Енергийният министър обеща на бизнеса компенсации за цената на тока и през 2025 г.
Още: Безработицата в България намалява, в ЕС остава стабилна
„Заради нуждата да се развие някаква инфраструктура около тази магистрала, защото например ще трябва да има крайпътни заведения, бензиностанции, т.е. алтернативната стойност на тази земя започва да се покачва”, допълни Вълканов, цитиран от бтв.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Инфлацията в еврозоната се ускорява, невиждана е от шест месеца
Още: Не отчитали продажбите си коректно: НАП установи куп нарушения в зимните ни курорти
В Северозападна България не се очаква поскъпване, тъй като инфраструктурно районът изостава, липсва работна ръка, а и земеделската продукция трудно се опазва от набезите на крадците.