Международният валутен фонд призова САЩ да повишат данъците, за да ограничат нарастващите нива на дълга, като същевременно приветства "стабилния и динамичен" растеж на най-голямата икономика в света и напредъка в контролирането на инфлацията, предаде Ройтерс.
Още: ИПИ: Вратата за еврото е отворена от 1 януари 2026 г.
Още: "След като влязохме в ЕС": България е получила над 30 млрд. от еврофондовете
Още: Кристалина Георгиева: Изкуственият интелект ще удари трудовия пазар като цунами
В заключителното си изявление за годишния преглед на икономическите политики на САЩ председателката на МВФ Кристалина Георгиева заяви, че високите дефицити и дълг "създават нарастващ риск за американската и световната икономика, като потенциално могат да доведат до по-високи разходи за фискално финансиране и до нарастващ риск за плавното разсрочване на падежиращите задължения".
Още: Кристалина Георгиева: Членството на България в еврозоната ще увеличи чуждестранните инвестици
Още: Европа с най-слаб растеж: Икономическата прогноза на МВФ за 2025 г.
Още: Инспекцията по труда разкри стотици хиляди нарушения през 2024 г.
В изявлението си МВФ леко понижи прогнозата си за растежа на БВП на САЩ през 2024 г. до 2,6% от прогнозата за 2,7%, съдържаща се в световните икономически перспективи на глобалния кредитор, публикувани през април, предава БТА.
Въпреки това прогнозата на МВФ за инфлацията в САЩ е малко по-оптимистична от собствената прогноза на Федералния резерв, отчасти защото бумът на потребителските разходи в страната след пандемията може би затихва, отбеляза Георгиева пред медиите.
Още: ОББ: България много близо до изпълнение на критерия за Еврозоната
Още: Инфлацията в ЕС и еврозоната расте в края на 2024 г.
Още: Кристалина Георгиева посочи от колко пари се нуждае Украйна
Тя добави, че траекторията на инфлацията в САЩ дава увереност на МВФ, че инфлацията ще се върне към поставената от Федералния резерв цел от 2% през 2025 г., - което е по-рано от собствената прогноза на Федералния резерв, предвиждаща това да се случи едва през 2026 г.