Всеки от нас като потребител поне веднъж се е натъквал на стоки с изтекъл или изтичащ срок на годност. Ако се усетиш още в магазина е добре, но не са редки случаите, в които забелязваме, че стоката е развалена или с изтекъл срок на годност едва когато се приберем вкъщи.
Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите
Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас
Често търговци опитват да пласират стоките с изтичащ или изтекъл срок на годност по време на промоции - като използват така наречената двойна опаковка, предаде БНР, позовавайки се на интервю на Габриел Руменова от платформата "Ние потребителите" за Радио Варна.
Тя даде пример и за друг капан, за който теябва да внимаваме.
"Когато потребителите са привлечени от съобщение за намаление, но отивайки в магазина виждат, че промоционалната стока е изчерпана. Тогава те се насочват към други стоки, които са оставени в непосредствена близост до празния рафт и подвластни на емоцията заради това, че намалената стока я няма, посягат инстинктивно към тази, която е в близост без да погледнат срока на годност. И когато се приберат вкъщи виждат, че той е изтекъл или ще изтече скоро", коментира Руменова.
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
Експертът предупреди и за друга нелоялна практика - двойната опаковка. Тя е използвана при предварително пакетираните продукти, поясни Руменова и обясни как една опаковка може да бъде двойна.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"
"Наскоро имахме подобен случай с опаковка с бисквити. Махаме първия слой опаковка, на който е написана една дата за срок на годност. А в долния слой опаковка - датата е друга. Това показва, че самият производител е подходил така, че да удължи изкуствено срока на годност на продукта. Това обаче не може да се случи и без участието на самия магазин или търговец", обясни експерта.
Габриела Руменова подчерта, че институцията, която трябва да сигнализираме при подобни случаи е Българската агенция по безопасност на храните.
Още: 8 храни, чийто срок на годност никога не изтича
Още: Швейцария ще има свободен достъп до пазара на ЕС
Още: Орбан заговори за тримесечна дерогация за руски газ за Европа (ВИДЕО)