Оригиналното име на известния Рибен буквар - първи новобългарски учебник на Петър Берон, е „Буквар с различни поучения“. Първото издание е от далечната 1824 година и вероятно сте чували разпространения мит, че на корицата му има риба – делфин, от където идва и името му. Това обаче не е истината. Ако потърсите как е изглеждала първата корица на буквара, налична онлайн, ще откриете, че там подобно изображение не е имало. Защо се нарича „рибен буквар“ тогава? Откъде идва името, с което букварът с поучения на Петър Берон остава в историята?
Защо се нарича „рибен буквар“ букварът, създаден от Петър Берон?
Прелиствайки оригинала на буквара от 1824 г. в Глобалната електронна библиотека ще видите, че на две от задните страници на книжното тяло се е разположил огромен кит, до който стои и по-малък делфин. С това прелистване загадката е разгадана, а отговорът защо се нарича „рибен буквар“ това издание става видим и ясен – заради изображенията на кит и делфин, които хората смятали за риби, разположени на 154 и 155 страници на първото издание. Предполага се, че не толкова делфинът, който е бил познат бозайник на хората в онези години, а внушителното изображение на огромен кит е онова, което е дало на буквара името рибен. Китът бил непознат за хората, привличал интересът им с невижданите си размери и станал повод да се питат вместо къде е „Букварът с поучения“ - къде е букварът с голямата риба. Това довело до промяна на името, с което трудът на Петър Берон остава в историята и до достигането му до нас като „Рибен буквар“. Рибният буквар обаче далеч не съдържал само риби или животни, въпреки че именно китът бил най-интересен на хората, разгръщали кориците му.
Централната библиотека на БАН показва първия "Рибен буквар"
Какво друго съдържал Рибният буквар?
Освен защо се нарича рибен буквар сме сигурни, че се вълнувате и какво друго е съдържала тази книга.
1. В началото изданието започва с предисловие каквото се съдържа и в съвременните книги и учебници.
2. В първи раздел Берон запознава читателя с азбуката, както и обяснява значението на съществително, глагол, наречие, прилагателно име. Всъщност само този първи раздел на Рибния буквар е реално буквар. Следващите раздели се отдалечават от разбирането за буквар и какво следва да представлява той.
3. Третия раздел е посветен на възпитанието на най-малките и включва 64 въпроса, свързани с него.
4. Четвърти раздел прилича на трети по това, че е посветен на възпитанието, но вече се отнася за възпитанието на учениците. Носи името „Умни ответи“.
5. и 6. Пети и шести раздел също си приличат по съдържание. Те включват басни и истории с поука.
7. Седми раздел напомня на енциклопедия. Наречен от Берон „Физически сказания“, той обяснява значението на предмети от бита, животни, растения и особено на такива, които са непознати у нас.
8. Последният раздел на буквара – осмият раздел – е посветен на математиката, поради което носи името „Аритметика“.
Вероятно вече разбирате, че китът и делфинът са включени в буквара като част от раздел – своеобразна енциклопедия. И защото били чужди на хората, непознати и любопитни, особено китът - официалното име на учебника „Буквар с различни поучения“ бързо било изместено от наименованието „Рибен буквар“, с което познаваме труда на Берон и днес.