Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Знаете ли кой е написал Червената шапчица?

31 юли 2022, 18:15 часа

На 18 октомври 1812 г., двама млади учени, братята Якоб и Вилхелм Грим, слагат край на книга, която се превръща в основен бестселър в немскоезичната литература. Книгата се казваше "Детски и домашни приказки" .

Още: Какви са основните разлики между керамичен и индукционен котлон?

Още: Офталмолог: Eто как можем да се предпазим от конюнктивит!

„Имало едно време едно малко, сладко момиче. И който я погледнеше, всеки я харесваше, но баба й я обичаше повече от всички и беше готова да й даде всичко. И така, тя веднъж й даде шапка от червено кадифе и тъй като тази шапка й стоеше много добре и тя не искаше да носи друга, те я нарекоха Червената шапчица ...

Първата литературна версия на тази стара народна приказка е публикувана от Шарл Перо през 1697 г. в Париж - в книгата "Приказки на моята майка Гъска, или Истории и приказки от отминали времена с поучения", посветена на принцесата от френския кралски дом.

В онези дни историята за момиче, което отишло на гости при баба си и срещнало вълк по пътя, се разказва в цяла Европа - както в домовете на обикновените хора, така и в замъците на благородниците. Приказката е особено популярна в Тирол и подножието на Алпите, където е известна най-малко от 14 век.

Още: Неочаквано: 14 предмета от ежедневието, които са по-мръсни от седалката на тоалетната

Още: Защо в римските цифри няма числото 0?

Всъщност имаше много истории: в северната част на Италия внучката донесе прясна риба на баба си, в Швейцария – парче прясно сирене, в южната част на Франция - пай и тенджера с масло.

5 поуки от приказките, които така и не научихме

В някои от случаите победителят беше вълка, в други - момичето ... Шарл Перо взема една от версиите като основа, облича безименното момиче с шапка от алено кадифе и й дава името - Малката червена Шапчица. Трябва да се каже, че във Франция в началото на 17-18 век, когато социалните различия в облеклото са били строго регулирани, само аристократите и жените от средната класа са носели такива шапки. Едно селско момиче, което се разхождаше с кадифена шапка с предизвикателен цвят и - противно на заповедите на майка си - влиза в разговор с непознат. На финала вълкът дава жесток урок на всички вятърничави млади дами: той „напада Червената шапчица и я поглъща“.

Популярността на книгата на Перо беше изненадваща. 69-годишния автор, виден кралски служител и член на Френската академия, се е страхувал от подигравки, първоначално не посмял да постави собственото си име под приказката, така че за първи път "Приказките на мама гъска" са били публикувани и подписани от 11-годишния син на писателя - D'Harmancourt.

Още: Кои са най-красивите планински градове през зимата у нас

Още: Как най-бързо да размразим тесто?

Братята Грим възприемат народните приказки като необходима връзка за обединяването на разпокъсаните германски княжества-избиратели, говорещи на различни диалекти, в единна национална държава.

Целта на Грим е да събират и озвучават „живата народна поезия“, да запазят автентичността на народното творчество. Приказките на Грим се смятали за един спомен за митологичните идеи и вярвания на предците. Те са виждали в своята задача да разкрият „автентичността“, истинската националност на сюжета. Въз основа на идеята за единството на народа, Грим не прави разлика между писмени и устни източници, както и принадлежността на авторите към различни социални и културни слоеве, вярвайки, че във всеки от вариантите има както истина, така и измислица. Те представиха собствена версия на Червената шапчица, съчетаваща устни разкази, приказката на Шарл Перо, както и стихотворната пиеса „Животът и смъртта на Червената шапчица“, написана през 1800 г. от немския романтичен писател Лудвиг Тик (Тик представи ловеца, който спасява момичето и баба от корема на вълка).

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Румяна Иванова
Румяна Иванова Отговорен редактор
Новините днес