Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Знаете ли кога настъпва китайската нова година?

22 януари 2025, 08:20 часа

Китайската Нова година е най-важният и най-дълъг празник в Средното царство и редица други азиатски страни. В китайската култура се нарича още Лунна Нова година. Историята на празника е свързана с древните източни митове и датира от повече от едно хилядолетие.

Кога започва китайската нова година - 2025

През 2025 г. китайската Нова година ще започне на 29 януари и ще продължи до 16 февруари 2026 г. Този празник обикновено се празнува 15 дни. Нова година в Китай се празнува според лунния календар, така че датата се променя всяка година.

Всяка година е покровителствана от едно от 12-те зодиакални животни с определен цвят, който съответства на един от петте елемента (земя, вода, огън, метал, дърво). През 2025 г. символът ще бъде Дървената змия, а основният цвят ще е зеленият. В Китай змиите се възприемат като малки дракони и се свързват с мъдрост, трансформация и елегантност.

Още: Китайска Нова година 2025 - кога се пада, традиции и обичаи

История на китайската нова година

През 2025 г., според източния календар, ще настъпи 4723 година. Досега Нова година и други традиционни празници се празнуват според лунния календар и някои хора изчисляват рождените дни и възрастта, използвайки него.

В тази система месецът започва, когато Луната се изравни със Земята и Слънцето, а средната точка настъпва при пълнолуние. Така един месец има 29 или 30 дни, а годината има 12 или 13 месеца. За начало на годината се счита второто новолуние след зимното слънцестоене (21 декември 2024 г.), което показва края на зимата и началото на пролетта, възобновяването на живота.

Традицията за празнуване на китайската Нова година датира от около 3,5 хиляди години.

Китайски новогодишни традиции

Фойерверки и новогодишна украса

Още: Китай посрещна Новата година (ВИДЕО)

Обичаят да се украсяват къщите с червен декор и да се пускат фойерверки произхожда от китайския мит. Според легендата, в древни времена е живяло чудовище Ниан (в превод „година“). Обикновено се криело на дъното на морето, но веднъж годишно излизало на сушата, за да се нахрани с хора и добитък. В страх от чудовището местните жители избягали в планините и нямало спасение от чудовището, докато в селото не се появил сивокос, румен старец.

Мъдрецът окачил червени украшения по къщите, сложил си червени дрехи и запалил бамбук, който издавал силен пукащ звук. Чудовището се изплашило и изчезнало в морските дълбини и оттогава хората започнали да следват предписанията на стареца.

И до днес червеното остава основният цвят на китайската Нова година. Популярните декоративни елементи включват хартиени фенери, издълбани шарки, народни популярни щампи и калиграфски знаци за желания. Също така по време на празника се окачват изображения на йероглифа „Фу“, които се обръщат, така че щастието да „падне“ в къщата.

Червени пликове

Още: Настъпва китайската Нова година на Дракона: Ето на кои знаци ще донесе щастие

В Китай има широко разпространена традиция да се дават пари в червени пликове за Нова година. Давайки ги на децата, възрастните хора им предават късмет и благословия. А по-младото поколение дава пари на по-възрастните в знак на благодарност и пожелания за дълголетие.

Обичаят е свързан и с древни митове. Според легендата за чудовището Ниан по време на годишното нашествие на чудовището възрастните давали пари на децата, за да могат да го подкупят.

Новогодишни ястия и напитки

По случай празника китайците приготвят традиционни лакомства. На масата винаги има кнедли, пълнени с месо и зеленчуци, които са варени, пържени, задушени или печени. Смята се, че колкото повече кнедли изядете по време на празника, толкова повече пари можете да спечелите през Новата година.

Менюто включва и риба на пара, която символизира богатство и благополучие. Желано ястие е пилето в джинджифилово-соев сос и се сервира цяло, с главата и бутчетата, в знак на почтеност и единство.

Символи на късмет, богатство и просперитет са оризовите питки, пролетните рулца и кръглите жълти плодове като мандарини, портокали, помело. А традиционното сладко ястие, приготвено от оризови топки, тангюен, се свързва със събирането на семейството.

Още: Китай: Бум на раждания в Годината на дракона?

Танци на лъвове и дракони

По време на Пролетния фестивал огромни фигури на лъвове и дракони дефилират по улиците. В азиатската култура лъвът означава величие, сила и смелост, а драконът означава мъдрост, късмет, щастие, енергия и промени в живота.

Фестивал на фенерите

Честванията на китайската Нова година завършват с Фестивала на фенерите, който ще се проведе на 12 февруари през 2025 г.

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Михалева
Десислава Михалева Отговорен редактор
Новините днес