Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Защо виждаме малко неща в магазините, които НЕ са в хладилника?

07 март 2022, 09:05 часа

В Америка по-голямата част от млякото се охлажда, докато в Европа свободно можем да открием по щандовете такова, което не се държи в хладилника.

Вярвате или не, по-голямата част от света не охлажда млякото. Но преди да се побъркате от притеснения за хранително отравяне, трябва да знаете, че е напълно безопасно за пиене.

Оказва се, че основната разлика се крие в метода, по който се обработва млякото. Почти цялото мляко е пастьоризирано, което означава, че претърпява екстремна топлина, за да убие бактериите, причиняващи болести. САЩ и Канада използват техника за пастьоризация, наречена високотемпературна кратковременна пастьоризация или HTST. HTST е по-евтин и по-ефективен, тъй като обработва млякото в по-големи партиди, но в резултат на това млякото има по-кратък срок на годност – около седем до десет дни – и трябва да се съхранява в хладилник.

НЕ четете етикетите си внимателно в супермаркета – ЕТО какви грешки допускате

Междувременно останалата част от света използва ултрависока температура или ултра термично обработена пастьоризация (UHT), която нагрява млякото до дори по-висока температура от HTST. Резултатът: мляко, което остава прясно извън хладилника за около три месеца.

В началото на 90-те години една компания се опитва да продаде UHT мляко на американските рафтове, но така и не успява. Защо? Като за начало, високите температури правят UHT млякото с вкус малко по-„варено“ и по-сладко от HTST млякото.

Така че забравете дали ще вземете чашата си наполовина пълна или наполовина празна. Истинският дебат се крие в това дали ви харесва топло или студено.

Ако някога ви се случи да отидете от другата страна на океана, обърнете внимание на фините разлики.

Бялата или кафявата захар е по-полезна

Петя Панова
Петя Панова Отговорен редактор
Новините днес