Какво означава желанието за консумация на различни храни или напитки?
Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация
Още: Знаете ли тези малко известни обичаи на Бъдни вечер
1. Желание за боб или ориз – значи ни липсват достатъчно белтъчини (протеини). Определени аминокиселини, от които имаме нужда, да речем, лизин и метионин, не могат да бъдат образувани в човешкия организъм, затова се налага да се набавят от храната. Бобовите растения съдържат лизин, а пшеницата, оризът и царевицата изобилстват на метионин. И ако в момента жадувате за някой от тези хранителни продукти, очевидно на вашия организъм му липсват белтъчини.
2. Искаме люто – имаме нужда да се „охладим". В страни с горещ климат са направо влюбени в невероятно пикантна, люта храна. Причината за тази страст е, че такива подправки, най-вече лютите чушки, предизвикват силно изпотяване и така предпазват човешкия организъм от прегряване. Капсаицинът, който изобилно се съдържа в пикантните храни, активизира рецепторите в устната и носната кухини, а те отговарят за терморегулацията – тоест, именно те принуждават човек да се поти и така да се освободи се от прекомерната и излишна топлина.
3. Млякото в чая редуцира танините. Независимо от многобройните реклами под път и над път, черният чай далеч не е толкова безобидна напитка. Също както и кафето, той включва в състава си танини. Те представляват фенолни съединения, насищащи тези напитки със затягащи свойства и горчивина. За щастие има начин да смекчите горчилката както на чая, така и на кафето и да защитите стомаха си от излишната активност на танините – чисто и просто добавете мляко към напитката. То намалява активността на танините.
Още: Физалис - какви са ползите на екзотичния плод
Още: Знаете ли как мандарините се отразяват върху работата на черния дроб?
4. Джинджифил - проблеми със сърцето. Джинджифилът е изключително здравословна подправка. Той ще помогне да се избавите от гадене, ще успокои донякъде кашлицата и ще намали негативните усещания при главоболие. Но все пак, даже такива хора, които не страдат от горните неразположения, понякога изпитват желание направо да гризат джинджифил. Според изводите от някои проучвания той забавя съсирването на кръвта, което съсирване е в състояние да причини сърдечни пристъпи. Също подсилва сърдечните мускули и сваля нивата на холестерола.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
5. Кафе вместо болкоуспокояващи (аналгетици). Ако ви боли глава, не е зле смисъл да изпиете чаша кафе. Кофеинът облекчава главоболието и дори в някои случаи предотвратява появата му. Медиците са единодушни относно рисковете при честата консумация на кафе – но също така, повечето са съгласни, че можете да пиете две чашки на ден без риск за здравето. Кофеинът се бори с физически неразположения и най-вече с емоционалния дискомфорт; този естествен стимулант е крайно ефикасен в ранните етапи на депресия.
6. Влюбени в шоколада. Откакто европейците открили рецептата за шоколад с мляко, светът бил обхванат от огромна, кажи-речи любовна, страст към всевъзможни шоколадови изделия.
Някои специалисти свързват „шоколадовата треска" с веществото анандамид.То е сходно с психоактивната съставка в марихуаната канабинол. Анандамидът облекчава умора, подобрява настроението. Все пак, за да се постигне ефект, чак подобен на марихуаната, ще трябва да се изяде поне килограм шоколад. С две думи: не опитвайте!
Още: Наистина ли кейлът е по-полезен от класическото зеле
Още: Как се правят традиционните колачета за Бъдни вечер
Внимание! Статията носи информативен характер и не може да служи като указания за диагностициране или лечение!