Велика събота 2025: Традиции, обичаи и забрани

18 април 2025, 08:03 часа

Страстна или Велика събота е специална дата в православния календар. Това е последният ден преди Великден. По това време християните си спомнят как тялото на Исус Христос е положено в гроба, а душата му слиза в ада, за да провъзгласи победата на живота над смъртта. Велика събота е изпълнена със специално значение: тя съчетава скръбта и очакването на Великденската радост. Ето какво може и какво не може да се направи на този ден и какви традиции са свързани с Велика събота.

Велика събота 2025

Велика събота е последният ден от Страстната седмица и предшества Великденската неделя. През 2025 г. православните християни ще празнуват Великден на 20 април, така че Велика събота се пада на 19 април, слагайки край на строгия пост и времето на траур.

Велика събота 2024 - какво може и какво НЕ може да се прави

Какво можете да правите на Велика събота - традиции и обичаи

На този ден много домакини боядисват яйца и приключват с приготвянето на козунаците за Великден, въпреки че от религиозна гледна точка съботата трябва да е време за мълчание и молитва. Домакинските задължения обикновено приключват до петък; сряда и четвъртък се считат за идеално време за почистване на дома и приготовления за празника.

В църковната традиция се отдава особено значение на помирението: в събота е важно да простите обидите и сами да поискате прошка.

Разпространен е и обичаят да се измие лицето с вода, в която е поставено благословено яйце. Смята се, че такава вода носи здраве и запазва младостта.

Освен това на този ден е обичайно да се почетат починалите.

Велика събота е най-благословеният ден 

Какво не трябва да правите на Велика събота

На Велика събота вярващите трябва да избягват суматохата. Не е време за забавления, шумни приказки и кавги. Особено важно е да следите речта си: псувните и грубите думи се считат за голям грях.

Смята се, че на този ден не бива да се извършва тежък физически труд, да се работи в градината, да се чисти и пере. По-добре е да завършите всички домакински задължения предварително. Не трябва да изнасяте нищо от къщата, дори боклук: според вярванията можете да загубите благополучието или здравето си заедно с това нещо. Отказът от работа и домакинска работа се свързва с почит към паметта на Христовите страдания.

Също така не трябва да се празнуват рождени дни, сватби и други лични празници. Тази събота в църквата не се извършват венчавки. Преди Великден е забранено да се опитват козунаци, боядисани яйца и други празнични храни.

Какво можете да ядете на Велика събота

На Велика събота постът продължава, но с известно облекчение: можете да ядете топла храна, но без добавяне на масло. Основата на диетата все още се състои от постни продукти: хляб, вода, сол, сушени плодове, мед, ядки, сурови зеленчуци и плодове. На този ден не се пие алкохол.

За тези, които ще се причастяват в нощта на Великден, е важно да спазват евхаристийния пост: след 18:00 часа не трябва нито да се яде, нито да се пие.

С настъпването на Великден отпадат всички хранителни ограничения. След полунощ от събота срещу неделя вярващите могат да се върнат към нормалното хранене.

Велика събота: Месят се обредни хлябове и козунаци

 

 

 

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес