Има два типа домакини: някои охлаждат супата и едва след това я поставят в хладилника - а други са способни да пъхнат тенджерата в хладилника почти веднага след готвене. Но трябва ли да охлаждаме горещата храна до стайна температура или не?
Храната трябва да е топла или студена
Сготвеното ястие се разваля от бактериите, попаднали в него от околната среда. Те не се размножават добре, когато температурата на храната е над 60°C - но температури, близки до стайната (21°C), са им много комфортни. При такива условия броят на микробите в храната се удвоява на всеки 20 минути!
Щом от току-що сготвено или стоплено ястие престане да излиза пара, то се превръща в уютен инкубатор за патогенни микроби. Обаче на студено растежът на бактериите се забавя - и колкото по-ниска е температурата, толкова по-дълго ще се съхрани храната. Оптималната температура в хладилника е около 4°C. Добре ще е да сложите храната в хладилника в първите 2 часа след готвенето. Ако в дома ви е твърде горещо (над 30°C), времето за изчакване се намалява до 1 час. Логиката е следната: за два часа храната достига стайна температура, а в хладилника за четири часа – до 4–5°C.
4 начина за трайно премахване на лошата миризма от вашия хладилник
Но дали това ще е приятно на другите продукти?
Ако храната е охладена до стайна температура, тогава останалите тенджери няма да имат нищо против такъв съсед. Но, ако се слага в хладилника все още гореща, в близките съдове животът може да закипи отново. В случай, че тенджерата със супата е твърде гореща или много голяма, се иска доста време, за да изстине.
Това може да доведе до повишаване на температурата в другите съдове в хладилника и да ги постави в опасна температурна зона. По-добре разделете гозбата от голямата тенджера в няколко по-малки съдове, които може да сложите в хладилника след леко охлаждане, дори да не са достигнали стайна температура. Ако искате да ускорите охлаждането на по-големичка тенджера със супа или яхния, можете да я поставите в мивка със студена вода и да я разбърквате от време на време.
А как ще се чувства хладилникът?
Производителите на хладилници не препоръчват да поставяте горещи храни вътре и са категорични, че първо трябва да ги охладите сготвените ястия до стайна температура.
„Не слагайте съдове с гореща храна в хладилника: това ще причини повишаване на температурата вътре със значително натоварване на компресора и повишена консумация на енергия“, се казва обикновено в инструкциите. Много хора си мислят, че хладилникът произвежда студ. Всъщност, процесът е следният: той отнема топлина от камерата и я извежда навън през радиатора (да, и хладилникът си има радиатор - но за разлика от повечето автомобили, неговият се намира в задната част).
Техници съветват: Ето на коя степен трябва да е хладилникът през зимата, за да работи най-икономично
Щом температурата в камерата се смъкне до минималната стойност, която й е зададена, хладилникът се изключва до момента, в който тя се повиши отново. Съответно, ако сложите гореща храна в него, той просто ще остане включен по-дълго, докато стигне тази минимална стойност - оттук и повишената консумация на електроенергия.
Приготвеното ястие може да се съхрани в хладилника до 3-4 дни. След като го извадите, е желателно да се затопли при температура 74°C поне за 15 секунди. Това убива повечето бактерии в него. След това в рамките на два часа трябва се върне в хладилника.
След всяко затопляне храната може да се съхрани в хладилника още три до четири дни. Но качеството й ще спада значително всеки път – така, че е по-добре да затоплите само една част и веднага да върнете останалото в хладилника.
И не забравяйте, че най-често произнасяната фраза преди хранително отравяне е: „Какво ще му стане на яденето, нали е в хладилника?“