Понякога дори след стабилно похапване у нас остава чувство на глад. В случай, че подобно усещане започне да се повтаря и се превърне в устойчив рецидив, това би трябвало да ни подейства като предупреждение, че нещо в храносмилателната ни система не функционира както трябва.
Още: Знаете ли кои птици снасят сини яйца
Още: Тези 4 зодии ще се радват на много щастие и късмет през май 2025
Има няколко причини, поради които ни се иска да продължим да ядем веднага след хранене. Изследователи от университета във Върмонт, Съединените щати, чрез експерименти открили, че този проблем може да е провокиран от емоционални и поведенчески основания. Например, когато някой премине на рестриктивна диета, при която предишното му поведение е строго възпрепятствано, рисковете от рецидив са високи. В подобна ситуация организмът „се бунтува“ и някои хора в крайна сметка ядат повече, отколкото тялото им наистина се нуждае.
Диетологът д-р Карол Марето разяснява следното. Специалистите посочват и други причини, освен чисто психологически, които оправдават усещането за нерегулиран, и на пръв поглед „неоснователен“, глад. Например, колкото по-малко хранителни вещества се съдържат в ястията и колкото по-малко почивка си давате в ежедневието, толкова повече търсите енергия за компенсиране – тоест, искате да ядете.
Нощен глад: Изпийте 1 чаша от това преди лягане и ще забравите за него
Още: Как най-лесно да скрием бръчките около устата?
Още: Какъв сорт картофи да изберем - ето как да определим
Защо се чувстваме гладни след хранене?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Велика събота 2025: Традиции, обичаи и забрани
Още: Защо апостол Павел не е един от 12-те апостола на Христос?
Преди всичко, когато ядете, е важно да се опитате да го правите осъзнато. Когато се храним и осъзнаваме с разума си колко калории (поне приблизително) поглъщаме, какви полезни и ценни хранителни вещества се съдържат в ястията на трапезата и ги поемаме в този момент – който процес се нарича „внимателно“ или „осъзнато хранене“, това е чудесен начин да се съсредоточим върху този процес, да го забавим и осмислим.
Обаче, когато ядем набързо, разсеяно и „претупваме“ хранителния процес – напълно естествено е да не осъзнаваме какво и защо всъщност го правим в този момент. Просто нямаме време да дадем сигнал на хормоните за ситост – а, както е добре известно, сигналите за засищане, предавани от храносмилателната система към мозъка, се движат около 20 минути. Тоест, през това време ние все още изпитваме чувство на „незаситеност“ или, казано по-простичко, сме гладни - макар вече без никакво основание.
При това, хидратацията през целия ден е от съществено значение за доброто храносмилане и, следователно, за чувството на удовлетворение след консумиране на храна. Когато няма адекватна консумация на вода, мозъкът се обърква и смята, че е необходимо да ядете повече, за да утолите жаждата.
Още: С каква скорост се върти Земята около Слънцето?
Още: Разпети петък е: Най-важните традиции, които трябва да спазите днес
Менюто ви от своя страна трябва да е съставено от храни с различни свойства и хранителни вещества, винаги по балансиран начин. Ако има дефицит, примерно, на белтъчини, чувството за глад вероятно ще остане.
Яде ви се постоянно - ето какви може да са причините за глада ви
Последствия
В дългосрочен план това явление може да бъде доста вредно за здравето. Липсата на на ситост и енергия може да ви накара да ядете повече от нормалното, да приемате нехранителни калории, да повишава тревожността, влошаване на храносмилането и наддаване на тегло.
Промяна на навиците
Ето някои необходими навици, за да преодолеете това състояние.
Наблюдавайте дъвченето си: подир всеки залък оставяйте приборите и правете 2 вдишвания до следващия. Избягвайте да пиете течности по време на хранене. Половината и повече от менюто ви трябва да са зеленчуци и плодове. Пийте от 1,5 до 2 литра вода на ден. Ако гладът все още продължава, то вместо преработени храни или такива с високо съдържание на въглехидрати и захари, наблегнете на зеленчуци, които имат много фибри и малко калории. Нужни са качествени протеини във вашите ястия: яйца, месо, риба, тофу и боб.
Върху чувството за глад влияят и други навици. Сънят, например, винаги трябва да се регулира: поне шест часа на ден са необходими за почивка и възстановяване на енергията на тялото – за която цел си изградете съответен режим.
Внимание! Статията е само с информационно предназначение. Обръщайте се винаги към медик-специалист!