В трудна ситуация винаги мислим, че сме безпомощни, че нямаме влияние върху нея. Ако обаче поемем контрола върху тълкуването на събитията и му придадем положително значение, може да се окаже, че помощта е точно до нас. Въпреки че понякога не изглежда така, както сме си го представяли. И така, как можем да контролираме емоциите си и да намерим изход от ситуация, когато напълно ни липсва надежда?
1. Говорете за емоциите си
За да се справим с всичко това, първо трябва да кажем на някого как се чувстваме. Назоваването на нашите чувства ни помага да се дистанцираме от тях. След това можем да разгледаме тяхната интензивност. Ако не са твърде силни, опитайте се да живеете с тях, някак си се адаптирайте към тях. Помислете какви промени бихте могли да направите в живота си, за да ограничите тяхното разрушително въздействие. Понякога малка искра кара разрушителните мисли да избухнат в главата ни, само защото не сме я угасили навреме.
2. Дишайте!
Първото нещо, което забравяме, когато живеем под постоянен стрес, е дишането. И най-добрият начин да си го върнете е чрез упражнения. Всяко движение, всяка възможност да изкрещим на глас онова, което ни е на сърце, носи голямо облекчение както на тялото, така и на психиката ни.
3. Не приемайте живота твърде сериозно
Може би отново звучи като клише. Защото разбира се е по-лесно да се каже, отколкото да се направи. Опитайте се обаче да наблюдавате хора, които подхождат към живота от разстояние. Със сигурност и те имат причини да се притесняват, но просто не ги приемат чак толкова на сериозно. Нашето отношение е въпрос на избор.
4. Учете се от грешките си
„Няма грешки, а само обратна връзка.“ Ако мислим така, ще ни бъде по-лесно да си позволим да правим грешки и след това да се учим от тях. Грешките ни помагат да идентифицираме своите силни и слаби страни. Благодарение на тях можем да опознаем по-добре себе си и да развием социалните си умения - асертивност и комуникация.