Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

В кои случаи трябва да се обърнем за помощ към психолог?

06 декември 2018, 08:15 часа

При понижено настроение за по-дълго време трябва да се потърси консултация със специалист. Това каза в интервю за Радио „Фокус“ – Варна д-р Далия Пискулийска, клиничен психолог в Медицински център SanaMedic – Варна.

Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 27 декември /валутен калкулатор/

Още: Турска лира - лев. Колко струва една турска лира към един български лев днес, 27 декември /валутен калкулатор/

"При чувство за вина, страх и напрежение е необходима консултация с психолог. Това не означава, че консултирайки се с психолог, даден човек е луд, както често се приема. Напротив, това е адекватният начин да се погрижим за себе си. Всичко това повлиява функционирането ни и взаимоотношенията ни с околните. Колкото по-рано потърсим помощ, толкова по-надеждно е това, което може да се направи, няма нужда да чакаме проблемът да се задълбочи", добави д-р Далия Пискулийска. По думите й много често не обръщаме внимание на емоцията и потиснатото си настроение.

"Но има състояния, с които не можем да се справим и когато едно подобно състояние – потиснатост, чувство за вина, тревожност, напрегнатост, панически атаки, продължи повече от две седмици, би трябвало да се потърси консулт с психолог. По негова преценка пациентът може да бъде консултиран и с психиатър, но не всички степени на депресивните и тревожни разстройства се нуждаят от прием на медикаменти. Когато са в един начален етап, психотерапевтичното повлияване е изключително трайно и добро", заяви д-р Далия Пискулийска. Тя посочи, че за съжаление в България услугите на психолозите не се поемат от здравна каса.

"Това много спира хората. В много други държави при депресивни състояния има задължителна психотерапия. Тя може да не е достатъчна, но все пак е нещо, докато в България това не е предвидено", каза д-р Далия Пискулийска. Тя подчерта, че е добре хората да се интересуват от това каква компетентност има специалистът, към който са се насочили.

Още: Защо много хора пият ябълков оцет всяка сутрин

Още: Успяват ли мъжете наистина да преодолеят първата си любов

"Животът е изключително напрегнат, има много стресови ситуации и все още организмът ни не е адаптиран. Една голяма част остават непреработени и впоследствие това оказва влияние върху здравето, психичното здраве и поведението ни", заяви д-р Далия Пискулийска.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес