Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Трикове, с които лютеницата ще стане бързо

14 август 2021, 12:05 часа

Лютеницата е една от най-популярните разядки в България. Основната съставка на този продукт не са тиквички или патладжан, а червени чушки.

Още: Как завесите ви да изглеждат като нови – лесни стъпки за перфектен резултат

Още: Надхитрите сезонните болести с тези основни продукти – имате ги у дома

Във всеки магазин ще намерите редици от консерви и буркани с всякакъв размер с апетитно червено-оранжево съдържание. Но готовите продукти на консервните фабрики не могат да се сравнят с домашна лютеница, чиято рецепта е различна за всяка българска домакиня.

През август-септември, когато в България започва сезонът за бране на чушки и цените за тях падат драстично, всички се стремят да прибират лютеница в почти индустриални мащаби.

Как се готви най-вкусната домашна лютеница?

Още: Думите са енергия: Никога не говорете лошо за себе си, дори на шега. Умът ни не прави разлика

Още: Бърза домакинска помощ: Ето как да почистим и най-загорелите тенджери

Пропорциите зависят от характеристиките на суровините и рецептата, която, както вече писахме, е различна за всяка домакиня. Ето защо най-важното е да разберете основните принципи на готвене. Ето ги и тях:

- Чушките са основата на ястието. Обемът на чушките трябва да бъде повече от половината. И те трябва да са с високо качество, узрели, месести и ароматни. Най -добре е да използвате сорта капия, в краен случай ще се справят и други ароматни сладки сортове.

- Чушките трябва да се изпекат. В идеалния случай трябва да използвате чушкопек, но можете да готвите зеленчуци на открит огън, във фурната, на скара или на скара .

- Доматите също трябва да са узрели, може би дори леко презрели и ароматни. Това е важно, ако не искате да се оплаквате по-късно, че тези ястия не са вкусни .

Още: Кои билки се смята, че помагат за брадавици?

Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 22 януари /валутен калкулатор/

- След изпичане чушките трябва да се обелят от изгорялата кожа. Просто ги поставете в торба и ги завържете и след половин час зеленчуците ще се „изпотят“ и кожата ще се отлепи сама.

- Зеленчуците сега се пюрират индивидуално - до гладкост или на ситно. Във втория случай получавате „едросмляна лютеница“, в първия - „финосмляна“.

- Не допускайте да останат семена в пюрето! Това силно разваля вкуса.

- Следващият етап е самото готвене. Пюрето се пържи при непрекъснато разбъркване, докато водата се изпари. Лесно е да се провери готовността - ако прекарате лъжица по повърхността на сместа, трябва да остане следа.

- От подправки традиционно се добавя кимион. Но можете да експериментирате.

- Готовите лютеници се прехвърлят в чисти буркани и се стерилизират за половин час. Ако планирате да ядете лютеница веднага, тогава можете да направите без стерилизация.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Анита Найденова
Анита Найденова Отговорен редактор
Новините днес