Случвало ли ви се е да попаднете в ситуация, в която клепачите неудържимо се затварят, но нервната ви система не ви позволява да потънете в онзи блажен сън, за който копнеете през целия ден или поне през по-голямата част от деня?
Сигурни сме, че всеки от нас, без значение дали става въпрос за мъж, жена, а дори и дете, е попадал в подобна ситуация.
Това е едно доста неприятно явление, тъй като рефлектира пряко върху нервната ни система и върху функциите на организма ни. Не само сетивата ни се обострят заради това, че не успяваме да заспим навреме, но и на следващия ден не се чувстваме достатъчно отпочинали и тонизирани.
Още: Това е най-добрият чай за бързо заспиване
Това респективно пък оказва въздействие върху работоспособността и ефикасността ни на работното място или в изпълнението на останалите ежедневни задачи, които имаме.
Здравословният сън - ключова необходимост
Здравословният сън е от ключова необходимост, ако искаме да живеем пълноценно и балансирано, да се чувстваме добре отвътре и да изглеждаме по същия начин отвън. Човек трябва да спи по 8 часа на ден, като през това време тялото се зарежда с нови сили и на сутринта ние сме бодри, весели, в добро настроение и готови да превземаме нови върхове.
Още: Какво да направите, ако не може да заспите дълго?
За съжаление, малцина си дават сметка колко всъщност е важен сънят и как този инструмент въздейства пряко върху цялостното ни здравословно състояние.
Кога е най-качественият сън?
Специалистите са на мнение, че най-качественият сън е от 22:00 часа до 2:00 часа сутринта. Опитвайте да си поспивате в този часови диапазон, защото това е времето, в което тялото най-мощно се възстановява и всяка една клетка се зарежда.
Ако ли пък не съумявате да спите в този часови диапазон, то стремете се да си подарявате 8 часа сън в денонощието.
Още: Лекар: Този трик ще ви помогне да заспите за 2 минути и да имате здрав сън през нощта
Няма да крием, че на всички ни се е случвало да стоим в леглото, опитвайки се да заспим, но това не се случва и на следващия ден се чувстваме ужасно. В такива моменти прибягваме към заучени трикове, като броене на овце, консумация на билкови чайове и така нататък, но не, резултат не се появява.
Как заспиват в армията?
Знаете ли, че хората, които работят в армията, обикновено имат трудности със съня и проблемът става доста по-сериозен, ако не успеят да го разрешат навреме? Военните имат специални техники, които им помагат да заспят лесно и бързо.
Още: Натиснете тези 2 точки на дланта си и ще заспите за секунди
Една от тези техники е подробно описана в книгата "Почивай и побеждавай: Да се справяш като шампион", чийто автор е Лойд Бът Уинтър. Той е обучавал 27 американски олимпийски шампиони през 29-годишната си кариера.
Разкрита е една от тогавашните мерки или по-скоро техника, които помагат на военните да заспят за отрицателно кратко време. Успеваемостта на тази техника е 96% след шест седмици практикуване. Ако имаш търпение, започни още сега и след шест седмици ще усетиш ефекта.
Как да заспиш за 2 минути?
Най-напред опитайте да отпуснете мускулите на лицето си, включително език, челюст и мускулите около очите. Това е първата стъпка, с която трябва да стартирате.
Още: 3 косвени причини за лош сън
След това положете усилия да снижите раменете си толкова, колкото можете. Първо отпуснете горната и долната част на едната, а след това и на другата ръка.
Третата стъпка е, като издишате, отпускайки гърдите, след това и краката, бедрата, а след това преминете към долната част на краката.
Четвъртата стъпка се състои в пълно отпускане и изчистване на ума.
Още: 6 странни начина, с които ще заспите по-бързо, които наистина работят
Важно е да си представите една от следните три картини, които много ще помогнат да преминете в състояние на унес:
Представете си, че лежите в кану насред езеро и над вас се извисява синьото небе.
Втората картина е вие, сгушени в черен кадифен хамак, в изцяло черна стая.
На третата картина сте вие, повтаряйки си: "Не мисли, не мисли, не мисли". Това се прави отново и отново в продължение на 10 секунди.
Статията има само информативна цел. Тя не замества консултацията с лекар. Ако имате сериозни проблеми със съня, е важно да се консултирате със специалист, който може да ви помогне да се справите с него.
Не забравяйте, че понякога некачественият сън, липсата на такъв или затрудненото заспиване са маркер за някакъв здравословен проблем.