Киселото зеле е една от най-предпочитаните зимнини. Може да подредите целите зелки в бидон или преди това да ги нарежете. Имайте предвид, че в първия случай пестите време, иначе ценно за съвременните домакини.
Още: Защо НЕ трябва да убивате паяци?
Още: Номерът на жилището ви определя енергията в дома и семейството ви
Когато зелето ферментира, това значи, че е готово за консумация и с него вече можете да приготвяте редица вкусни ястия, които да поднасяте на трапезите си.
Има сортове зеле, които са подходящи за приготвянето на зимнина и такива, които в никакъв случай да не ползвате с такава цел. Сред тях са браво, пруктор и чиърс. Тези сортове имат способността да си стоят пресни, независимо колко време ще прекарат със саламурата. Понякога се чака половин година, а и повече, преди да настъпи процесът на ферментация.
Рецепта на деня: Как се прави кисело зеле в тенджера
Още: Стихотворение на деня, 23 януари, от Елисавета Багряна
Още: Какъв църковен празник е на 23 януари - традиции и обичаи
Единственото, което се променя, докато са под саламурата, е техният аромат. В началото е изключително приятен, но не след дълго е много неприятен.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: За какво се използва екстрактът от смокинови листа
Още: Какво крие вашата четка за коса: Невидимата заплаха, за която трихолозите предупреждават
Най-подходящите сортове за кисело зеле са кьосе, балкан и сармалин. Последният се отглежда от скоро по нашите земи.
Това са трита сорта, подходящи както за прясна консумация, така и за приготвяне на зимнина. Ако искате зелките да са по-големи, заложете на балкан. Кьосето и сармалинът са по-дребни зелки.
Не вярвайте на търговците. Постарайте се сами да научите отличителните белези на различните сортове, които ще ви помогнат да ги разпознавате.
Още: Защо се смята, че чесновата вода помага за силен имунитет
Още: 7 неща от хладилника, които трябва да изхвърлите още сега