Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Тези няколко симптома при кучето са ключови, ако е болно от бяс

24 януари 2023, 14:00 часа

Познаването на симптомите на кучешкия бяс е една от първите стъпки към идентифицирането на тази страховита болест, за която е известно главно, че причинява крайно висока смъртност. Освен, че е опасна за нашите четириноги приятели, болестта също и представлява зооноза – т. е., може да се предаде и на хората, което я прави още по-застрашителна!

Още: Физалис - какви са ползите на екзотичния плод

Още: Знаете ли как мандарините се отразяват върху работата на черния дроб?

Ето какво разказва ветеринарната лекарка д-р Кели Нисида

Бясът е стар познат на хората. Много опасен, той засяга всички бозайници, включително преживни животни, котки и дори прилепи. Но защо болестта е толкова свързана с кучетата?

Това е инфекциозно заболяване, причинено от вирус. Вирусът се прикрепя към нервите на гостоприемника и чрез тях мигрира към мозъка, причинявайки възпаление на засегнатите тъкани. С много бърза еволюция, бясът убива почти 100% от заразените кучета и хора.

Още: Най-вкусната салата от цвекло, която всеки ще хареса

Още: Как супер лесно да приготвим любимите аспержи

Коя порода кучета най-често напада хора?

Как става заразата?

Вирусът на бяса се настанява, наред с други тъкани, в слюнчените жлези на пациента. Тъй като болестта причинява агресия, ухапването е основният начин за предаване на вируса чрез заразени животни, като кучета и прилепи. Това, което много хора не знаят е, че болестта може да се пренесе и от други животни.

Симптоми на кучешки бяс при животното

Още: Как да включим червеното зеле в менюто си и какви са неговите ползи

Още: Неща, които едно дете никога няма да прости на родителите си: Дори когато са стари и немощни

В масовото въображение основният образ на бяс при кучета и котки е животно, което се лигави, с уста, пълна с белезникава слюнка. Това се дължи главно на симптомите на един от етапите на заболяването. Но кучешкият бяс преминава през различни етапи и симптомите също се променят.

Първата фаза, обозначавана обикновено като „яростен гняв“, продължава от 1 до 4 дни. Тя предизвиква промени в поведението на кучето, като вълнение, агресивност, страх, депресия, безпокойство, ярост.

Тези кожни болести се лепят лесно при всяко куче - ето как да го предпазите!

След гневната фаза започва така наречената "паралитична ярост" със следните неврологични симптоми: затруднено преглъщане, слюноотделяне, липса на координация на крайниците, парализа. Достигне ли този втори етап, кучето обикновено умира в рамките на 48 часа.

Лечение и диагностика на бяс при кучета

Трябва да е пределно и категорично ясно: бясът сред кучетата не се лекува. Когато се появят симптоми, вече е късно. Проблемът е, че много неврологични заболявания имат подобни клинични прояви и затова само ветеринарен лекар може да определи дали бясът е един от възможните заподозрени.

Как да диагностицираме кучешкия бяс? Това се прави едва след смъртта на кучето, чрез изследвания на мозъчна тъкан. За съжаление, болестта няма известно ефективно лечение. Затова евтаназия се извършва винаги, когато се наблюдават много ясни признаци на кучешки бяс.

5-те най-често предавани болести от куче на човек

Ваксината: най-доброто средство

Въпреки че бясът е изключително опасен, профилактиката срещу него е доста проста: ваксинация. Със степен на защита, много близка до 100%, това е най-добрият начин да държите вируса далеч от вашето четириного другарче. Обикновено първата доза се прилага на домашния любимец на възраст между 3 и 5 месеца. След това имунизацията трябва да се поддържа ежегодно, според указанията на ветеринарния лекар.

И нещо много важно: не я пренебрегвайте! Поддържането на ваксината на вашия опашат приятел винаги актуална е важно не само за неговата безопасност, но и за тази на хората наоколо. В случая с ваксината срещу бяс, днес обикновено здравните власти би трябвало да предлагат безплатни дози в акредитирани клиники. Само ваксинацията на вашия четириног любимец в добре оборудвана според европейските стандарти и надеждна зооклиника гарантира предпазването му от тази смъртоносна болест.

Внимание! Статията е само за информация. Търсете съвети от ветеринар!

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Любомир Атанасов
Любомир Атанасов Отговорен редактор
Новините днес