Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Съдове за печене във фурната: 6 опасни и 5 идеални варианта

01 април 2024, 10:11 часа

Месо, яхния, риба с билки или пиле с ориз, патица с ябълки - тези продукти лесно се приготвят във фурната. Но какви съдове за готвене трябва да изберете, за да сте сигурни, че ястието е изпечено и безопасно?

Категорично не слагайте във фурната

1.       Пластмасови продукти или метални тигани с пластмасови дръжки и капаци. При нагряване те се топят и отделят токсични съединения.

2.       Стъклени съдове, които са счупени или повредени, или които са били в хладилник или фризер. Такива съдове могат да се спукат по всяко време на готвене, което може да причини изгаряния или наранявания и да повреди фурната и храната.

Кои съдове за готвене НИКОГА не се пускат в микровълновата

3.       Емайлирани тигани с повреди , стружки или пукнатини в емайла. Ако готвите във фурната в емайлирани продукти, трябва да ги поставите в студена фурна, така че постепенно да се нагряват и да не надвишават температурата от 200 градуса.

4.       Алуминиевият съд  не е опция за фурната, освен ако не е анодизиран метал, който не реагира с киселини. Ако готвите в обикновен тиган, храните с киселина ще имат метален вкус.

5.       Всякакви тигани или форми с дървени или бакелитни дръжки. Тези части на съдовете за готвене могат бързо да се стопят или да се деформират, като повредят фурната и самите съдове.

6.       Тигани с незалепващо покритие.  Ако това е евтин тиган, не трябва да експериментирате: при високи температури незалепващият слой може да се повреди.

8 грешки, които всяка домакиня прави при готвене в метални съдове

Избор на правилния съд за готвене за фурната

Излято желязо

Чугунена форма или тиган са идеални за фурната. Месни, рибни или зеленчукови ястия, яхнии във фурната се получават перфектно, тъй като съдовете са изцяло метални. Нито една част няма да се разтопи по време на готвенето.

Неръждаема стомана

Съдовете от неръждаема стомана са подходящи за фурна, но само ако дръжките и капаците са от метал или специален силикон. Съдовете с дървени или пластмасови дръжки не могат да се поставят във фурната. В идеалния случай съдът за готвене трябва да има многослойно дъно и алуминиева сърцевина, тогава той ще се нагрява равномерно и ястията в него ще се готвят по-бързо.

Топлоустойчиво стъкло

Тези продукти се затоплят бавно, но разпределят топлината равномерно, храната не гори в тях и можете да готвите месо, зеленчуци и печива. Това е инертен и хигиеничен материал, който не променя вкуса на храната и не отделя токсични съединения.

Керамика

Друг добър вариант за печене е керамичният. Този съд за готвене разпределя топлината бавно и равномерно, позволявайки на храната да къкри в собствения си сок. Ястията запазват витамини, минерали, вкус и аромат. Съдовете за готвене могат да издържат на топлина, без да променят вкуса на храната.

Десислава Михалева
Десислава Михалева Отговорен редактор
Новините днес