Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Сретение Господне 2025 - кога се пада, традиции и обичаи

01 февруари 2025, 21:05 часа

На 2 февруари в църковния календар е Сретение Господне. Това е един от дванадесетте големи християнски празника, който символизира срещата на човечеството с Бога (от думата "сретение", която означава среща). В народните традиции празникът е известен още като Петльовден и Вълча или още Зимна Богородица. На 2 февруари празнуват всички, чието имен означава "радост" - Радостина, Радослав, Радослава, Радина, Средка, Средко, Сретен, Драгомир, Драгомира. На този празник се преплитат църковните и народните обичаи - ето какви са поверията, забраните и обичаите, свързани с него.

Сретение Господне 2025 

Сретение Господне се свързва с евангелското събитие, когато Дева Мария и Йосиф донесли младенеца Исус в Йерусалимския храм на четиридесетия ден след раждането му.

Голям църковен празник иде на 2 февруари, спазват се редица традиции и обичаи

Според еврейския закон всяко първородно дете от мъжки пол трябвало да бъде посветено на Бога. В храма ги посрещнал праведният Симеон, на когото било казано, че няма да умре, докато не види Спасителя. Вземайки Исус в ръцете си, той изрекъл известната си молитва:

„Сега, Господи, пускаш слугата Си с мир според словото Си, защото очите ми видяха Твоето спасение” (Лука 2:29-30). В храма била и пророчицата Анна, която прославяла Бог и говорила за Исус като за Месия.

Сретение Господне - ето кои традиции се спазват

Този празник символизира срещата на Стария и Новия завет, както и срещата на човечеството с Бога. Симеон и Анна олицетворяват очакванията на народа за идването на Спасителя. Исус идва в света като Светлина за езичниците и слава на Израел.

Традиците, поверия и обичаи на Сретение Господне

В народните вярвания този празник е известен като Петльовден - той отдава почит на мъжката рожба и по традиция се коли петел, от който домакинята приготвя вкусни ястия след това. По традиция на този ден домакинята трябва да приготвя и питка, която да се раздаде в още един дом. 

Молитвите на Сретение Господне, които пазят от зло и сбъдват желания 

В народните вярвания празникът е известен още като Вълча Богородица. Вярва се, че от 1 до 3 февруари вълците бесуват. Затова в народните вярвания през тези дни трябва да им се отдаде почит. Изпълнението на тази традиция се свързва с вярването, че по този начин човек ще се предпази от зли сили.

На този ден се забранява цепенето на дърва. Жените не трябва да работят с остри предмети, за да са здрави децата им. Не можете да се изнася боклук от къщата. Също така не бива да се извършва тежка домакинска работа. Забранена е работата в градината на полето.

Сретение Господне: Какво се прави по традиция на този ден?

 

Сред нашите предци имаше много интересни поличби за времето на този ден. Ако на този ден има разтапяне на снега, това означава според народните вярвания, че пролетта ще е топла. Ако на обяд започне да вали сняг, това е знак за богата зърнена реколта. Ако има силна снежна буря - пролетта ще дойде късно и ще бъде много студена. Силният вятър показва, че ще има много плодове.

Вярва се, че какъвто човек влезе пръв у дома на този ден, от неговия пол ще е първото родено дете в семейството. Ако влезе мъж, ще се роди момченце, а ако влезе жена, ще се роди момиченце. 

Също така се вярва, че на този ден не трябва да се дават пари назаем. Ако човек вземе заем на Сретение Господне, цяла година ще му се налага да прави това. Ако човек даде пари назаем на този ден, цяла година ще дава пари назаем, според народните вярвания. 

На този ден вярващите трябва да отидат на църква, където се благославят свещи и вода. Отдавна се вярва, че "Стретенската свещ" пази къщата от гръмотевици, светкавици, бури и нещастия. Свещениците също благославят вода, която има специална сила и се използва за лечение и пречистване. Вярващите се молят за защита и благословия през годината.

Сретение Господне - какво се празнува на този ден

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес