Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Сизифов труд - каква е историята на популярния израз?

19 януари 2025, 14:13 часа

Изразът „Сизифов труд“ често се използва, за да опише непосилна и безсмислена работа – усилие, което изисква огромни ресурси, но не носи никаква полза или резултат. Произходът на фразата се корени в древногръцките легенди за Сизиф – човек, наказан от боговете на Олимп. Искате ли да разберете какво го е довело до тази негова нещастна участ?

Кой е Сизиф - сурово наказан от Олимпийските богове

Сизиф е известен като най-хитроумния сред древните хора. Смята се, че именно той е основал древния град Коринт, наричан тогава Ефир, и станал негов цар. Въпреки благоволението на боговете към него, Сизиф постоянно се стремял да ги надхитри. Това негово коварство проличава в множество епизоди от живота му:

Сизиф издава Зевс

Сизиф забелязал, че Зевс е хвърлил око на нимфата Егина, дъщеря на речния бог Азоп. Той разкрил това на баща ѝ, което довело до конфликт между Зевс и Азоп. Разгневен, Гръмовержецът наказал речния бог, поразявайки го със своята мълния.

На какво е бог Хермес в древногръцката митология

Сизиф надхитря Танатос

Зевс изпратил бога на смъртта Танатос, за да отведе Сизиф в подземното царство. Но хитрият Сизиф успял да надхитри Танатос, като го оковал във вериги. В резултат, хората престанали да умират и естественият ред на света бил нарушен. За да възстанови баланса, Зевс изпратил Арес да освободи Танатос и да предаде Сизиф на Хадес.

Този път Сизиф се подчинил, но преди да замине, заръчал на жена си да не го погребва и да не принася традиционните жертви над тялото му. След като пристигнал в подземното царство на Хадес, Сизиф се обърнал към Персефона, съпругата на Хадес, и се оплакал, че жена му не го е погребала. Персефона, трогната от думите му, убедила Хадес да позволи на Сизиф да се върне в света на живите, за да уреди този въпрос. Хадес се съгласил, но Сизиф, разбира се, не възнамерявал да се завърне в подземния свят. Така той успял да избяга от смъртта за втори път.

Кои са най-силните Олимпийски богове

Въпреки това, хитроумният цар не можел да избегне съдбата си завинаги. След известно време Танатос отново се появил, за да го отведе, и този път Сизиф нямал как да се измъкне. Заради всички свои постъпки и измами, боговете го наказали с вечни мъки. Ето какво представлявало наказанието му.

Какво е наказанието на Сизиф

Сизиф бил обречен от боговете на вечно наказание – да търкаля огромен камък нагоре по стръмен хълм. Всеки път, когато достигне върха, камъкът се изплъзва от ръцете му и се търкулва обратно надолу. Сизиф е принуден да започва усилието си отначало, отново и отново. За да бъде сигурно, че наказанието се изпълнява, Персефона често го наблюдава, следейки дали той продължава безкрайната си задача. Оттук произлиза и известният израз "Сизифов труд", символ на безкрайни и безрезултатни усилия.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Христина Христова
Христина Христова Отговорен редактор
Новините днес