“Език свещен на моите деди
език на мъки, стонове вековни,
език на тая, дето ни роди
за радост не - за ядове отровни.“
Още: Каква е разликата между пчелен прашец и прополис
Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация
Труден ли е българският език?
Да, езикът ни е “свещен” както казва Иван Вазов, но и много труден.
Според експерти, които подготвят дипломати в САЩ, езиците се разделят на 4 категории по трудност.
Най-трудните са в категория 4, включваща арабски, мандарин, японски, корейски. За тях са нужни минимум 88 седмици за научаване (година и половина).
Група 3 включва умерено трудните езици, сред които е и българският. Тук влизат още чешки, руски, хинди, тайски. Те се научават за около една година.
Българският език е индоевропейски език от групата на южнославянските езици. Официален език е в Република България и един от 24-те официални езика на Европейския съюз. Говори се от 10-12 милиона българи по света, от които 7 милиона са в България.
Още: Знаете ли тези малко известни обичаи на Бъдни вечер
Още: Физалис - какви са ползите на екзотичния плод
Българският книжовен език е сравнително млад. През Османското владичество името “българин” се чува рядко и българите се самоопределят просто като християни. Затова Иван Богоров издава в Лайпциг първия български вестник “Български орел” и призовава “Преди да направим България, трябва да направим българи”.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Знаете ли как мандарините се отразяват върху работата на черния дроб?
Книжовният ни език се изгражда към края на 19 век въз основа на говорите на икономически развитите селища около Стара планина: Васил Априлов е от Габрово, д-р Петър Берон е от Котел, Иван Богоров е от Карлово, Петко Славейков е от Търново, а Вазов - от Сопот.
Лингвистите определят нашия език като плурицентричен - език, който има повече от една разновидност на книжовния език с различни норми. Съществуват още македонска норма, която също използва кирилица и банатска норма, която използва латиница.
От всички славянски езици българският език е най-ранният писмено документиран език.
Топ 10 на най-използваните чужди думи в българския език
Знаете ли колко думи има в българския език?
Още: Как супер лесно да приготвим любимите аспержи
Още: Наистина ли кейлът е по-полезен от класическото зеле
Това е въпрос, на който няма категоричен отговор. Многотомният Речник на българския език, който е най-големият и представителен тълковен речник, издаван някога, се състои от 15 тома (до буква Р включително) и включва общо 119 229 заглавни думи. Речникът представя максимално пълно лексикалното богатство на българския език от последните 150 години в неговото стилистично и функционално разнообразие: книжовна лексика, разговорна лексика, диалектна лексика, термини, остарели думи и др. Според Института за български език думите в родния ни език са общо около 200 000.
Езикът е непрекъснато променяща се система, затова точният брой думи никога не може да се определи. През 2021 г. е издаден “Речник на новите думи в българския език”. Според авторите на речника само за последните 20 години в нашия език са навлезли 2700 нови думи, а техният брой постоянно нараства.
Знаете ли коя е най-дългата дума в българския език?
Колко думи използваме в ежедневието?
Според езиковеда проф. Мурдаров в българския език се наблюдава т.нар. “лексикална икономия”. Това означава, че броят на думите, които употребяваме в речта си, непрестанно намалява. Предполага се, че човек използва около 2000 думи в ежедневната си реч. В речта ни постоянно навлизат нови чужди думи. Голяма част от тях обогатяват речта ни, а други просто изместват традиционна български думи.
Както вече посочихме в езика ни са навлезли около 2700 нови думи. Специалистите от Института по български език към БАН подробно изучават всяка нова дума и промените в езика ни. През последните години се наблюдават две основни тенденции:
- навлизане на много чужди думи чрез технологиите, предимно от английски език
- стари и познати думи придобиват ново значение (“облак” вече се използва не в географски, а в компютърен смисъл, “сезон” е не само географско понятие, а и като сезон на сериал).
Учените от Института по български език отчитат и друга тенденция. Модерно е да се пише грамотно. Около 40 000 посещения на ден отчитат в сайт с търсачка за правопис. Авторката на сайта споделя любопитна подробност: най-често в сайта се търси как се пише “не знам” или “незнам”, слято или разделено. Самият факт, че хората се стремят да пишат грамотно, е обнадеждаващ.